Prešli ste na Windows 11 a nie je všetko tak, ako bolo vo Windows 10? Nižšie uvádzame niekoľko odlišností, ktoré sme odhalili pri používaní Windows 11 s čítačom obrazovky.
Systémové zvuky
Pravdepodobne prvá zmena, ktorú si všimneme, je zmena systémových zvukov. Teraz sú menej nápadné a tichšie. Bude potrebné si na ne trochu zvykať, alebo ich prestaviť.
Vkladanie Emoji
O práci s Panelom Emoji sme písali v článku Emoji, emoticony, piktogramy či veselé obrázky aj s čítačom NVDA. Vo Windows 11 spustíme panel rovnakým príkazom ako doteraz Windows+.. Aby sme mohli vkladať emoji, musíme aktivovať režim prezerania a výberu príkazom Shift+Enter. NVDA oznámi zmenu zvukom akoby sa prepol do editačného režimu. Tento príkaz zároveň vloží naposledy použité emoji. Musíme na to myslieť a výsledok vkladania skontrolovať. Následne prechádzame orientačnými šípkami v zozname emoji. Požadovaný obrázok vložíme stlačením Enter. Panel zatvoríme Esc alebo jednoducho prejdeme do iného aplikačného okna. Panel je neprístupný pre ovládanie s JAWS 2021. Uvedený postup platí pre NVDA 2021.3.1.
Systémový panel
Systémový panel obsahuje tlačidlo Výložka oznámení, ktoré „rozbaľuje“ panel aby boli viditeľné všetky ikony. Vo Windows 10 sme mali nastavené zobrazovanie všetkých ikon na systémovom paneli. Takéto nastavenie vo Windows 11 nie je, respektíve sa k nemu s čítačom nevieme dostať. V základnom zobrazení sa teda nezobrazujú všetky dostupné ikony a ani tento stav nie je možné dosiahnuť. Po aktivácii Výložky oznámení sa ikony zobrazia vľavo od tohto tlačidla. Pri prechádzaní položiek Systémového panela čítač oznamuje pri každej položke, že ide o tlačidlo. Po aktivácii tlačidla stavu hlasitosti systému sa zobrazí panel Centrum ovládania. Ak sa chceme dostať k nastaveniu hlasitosti, aktivujeme kontextovú ponuku a zvolíme položku Nastavenie hlasitosti. V otvorenom dialógu sa nachádzame na posuvníku hlasitosti, ktorý ovládame štandardne šípkami. Hlasitosť môžeme ovládať aj klávesovými skratkami pre zvýšenie a zníženie hlasitosti podľa modelu počítača. Systémový panel neumožňuje cyklický pohyb po položkách.
Centrum oznámení
Panel aktivít vo Windows 10 sa rozdelil na Centrum ovládania, ktoré spustíme príkazom Windows+a a obsahuje prvky rýchleho ovládania. Pribudol panel s názvom Centrum oznámení. Obsahuje oznámenia operačnéhosystému a kompatibilných aplikácií. Spustíme ho príkazom Windows+n. Orientácia a ovládanie je rovnaké ako pri oznámeniach v Paneli aktivít vo Windows 10.
Aplikácia prieskumník
Aplikácia Prieskumník prešla redizajnom. Neobsahuje Ribbon panel s funkciami. Po stlačení ľavého Alt sa dostaneme na zoznam tlačidiel, ktoré obsahujú priamo funkciu alebo roletovú ponuku s niekoľkými funkciami. Zoznam dostupných tlačidiel sa líši od pozície v adresárovej štruktúre. Oklieštený je aj zoznam možností na modifikáciu zobrazenia položiek. Napríklad už nie sú k dispozícii zaškrtávacie políčka pre položky.
Ponuka Štart
Výrazne je prepracovaná ponuka Štart. Ako prvé si všimneme umiestnenie v strede Panela úloh. Môžeme ju posunúť doľava v nastaveniach panela. Po vstúpení do Ponuky Štart sa nachádzame hneď vo vyhľadávacom poli tak, ako bolo zvykom. Obsah je rozdelený do hornej časti, ktorá obsahuje pripnuté aplikácie, a dolnej časti, kde tabulátorom nájdeme Všetky aplikácie, Nastavenie používateľa a ďalšie položky.
Nastavenia
Prepracované a zjednotené sú aj možnosti nastavenia funkcionality operačného systému. Všade sa stretneme už len s moderným dizajnom, ktorý nám až tak nevyhovuje, no nedá sa nič robiť.
Adobe Acrobat DC
Po prechode na Windows 10 sa objavil problém so spúšťaním aplikácie Adobe Acrobat DC. Aplikácia sa spustila a hneď aj samovoľne ukončila. Nepomohlo preinštalovanie. Riešením, ktoré problém vyriešilo, je nastavenie spúšťania aplikácie ako kompatibilnej s Windows 8 vo vlastnostiach odkazu na Pracovnej ploche. Nájdeme odkaz Adobe Acrobat DC na Pracovnej ploche a z kontextovej ponuky potvrdíme položku Vlastnosti. Presunieme sa na kartu Kompatibilita, kde označíme položku „tento program spustiť ako kompatibilný so systémom“. V nasledujúcom výberovom poli zvolíme Windows 8. Nakoniec všetko potvrdíme tlačidlom OK.
Záverom
Prechod na Windows 11 sa zdá byť vcelku komfortný. Záleží však na verziách používaných asistenčných technológií a ochote trochu prispôsobiť svoj prístup k prostrediu operačného systému. Odporúčame disponovať najnovšími verziami asistenčných technológií. Ako plus sme zaznamenali, že beh systému ako aj spúšťanie aplikácií je o poznanie rýchlejšie.
Emoji, emoticony, piktogramy či veselé obrázky aj s čítačom NVDA Ako nastaviť operačný systém Windows 10 a 11 pre používateľov čítačov obrazovky
Okomentujte ako prví