Preklad článku Random thoughts on Android Jellybean and Google Nexus 7 Accessibility, preložil Peter Teplický
Ak sledujete vývoj v oblasti mobilných technológií, možno už viete, že nová verzia operačného systému Android nazvaná „Jelly Bean“ bola uvedená minulý mesiac spolu s novým 7 palcovým tabletom nazvaným Google Nexus 7. Jelly Bean prichádza s množstvom vylepšení v oblasti prístupnosti. Ak chcete vedieť viac o vylepšeniach, môžete si buď pozrieť toto hodinové video alebo oznámenie na blogu Eyes-Free Android.
Potreboval som otestovať nové zlepšenia prístupnosti v Jelly Bean a tak som si Google Nexus 7 objednal. Bol som rád, že dokumentácia Pomocníka pre Google Nexus 7 má sekciu venovanú funkciám prístupnosti. Každý, kto si chce kúpiť zariadenie s Android Jelly Bean by si mal dané informácie prečítať.
Napriek prečítaniu týchto sekcií a urobeniu malého výskumu ešte pred vyskúšaním Nexusu 7 som sa dostal do niekoľkých problémov, keď som si chcel nastaviť môj nový tablet. Rád by som ich tu zdokumentoval s možnými riešeniami, ktoré som našiel.
Zapnutie zariadenia po prvý raz
Ak ste nevidiaci a nemáte vidiaceho asistenta, nemusíte sa nikam ponáhľať a zapínať svoj nový Nexus 7. Najskôr sa na to trochu pripravte.
Určite budete potrebovať slúchadlá. Nemusíte ich použiť hneď na začiatku: Nexus 7 má externý spíker; nebude však možné dokončiť nastavenia bez nich, ako o chvíľu uvidíte. Po druhé, pomôže, ak budete mať k dispozícii nejaký plochý povrch, ako napríklad stôl. Na zapnutie Režimu prístupnosti existuje gesto, ktoré spustí TalkBack s aktívnou funkciou Preskúmanie dotykom. Toto gesto je skôr nespoľahlivé a zdá sa že najlepšie funguje, ak je zariadenie položené na plochom povrchu na stole.
Ak držíte Nexus 7 vo vertikálnom režime, tlačidlo napájania a hlasitosti by malo byť na pravej strane smerom k vrchnej časti zariadenia. 3,5 mm audiovýstup je na spodnej strane smerom doprava. Nezabudnite pripojiť zariadenie k zdroju energie ešte predtým, než ho zapnete. Mini USB port je na spodnej strane prístroja v strede. Dodáva sa so skoro s prázdnou batériou.
Keď zapnete zariadenie stlačením tlačidla napájania, ocitnete sa na úvodnej obrazovke. Režim prístupnosti si môžete zapnúť priamo tam. Potrebujete sa dotknúť obrazovky dvoma prstami v malej vzdioalenosti od seba a podržať na 4 sekundy. Ak položíte dva prsty, v približne prvej sekunde by malo zariadenie rozpoznať gesto a požiadať vás, aby ste prsty podržali ešte niekoľko sekúnd na zapnutie režimu prístupnosti. Nedávajte preč prsty z obrazovky a nech sa deje čokoľvek, počas tých niekoľkých sekúnd neprikladajte k obrazovke tretí prst. Ja som urobil chybu a zariadenie povedalo „ruším režim prístupnosti“ a nehovorilo so mnou počas najbližších 3 hodín, nech som robil čokoľvek.
Zdá sa, že gesto funguje lepšie ak použijete obe ruky s jedným prstom dotýkajúcim sa vrchnej polovice obrazovky, zatiaľ čo sa druhý prst dotýka spodnej časti obrazovky. Ak sa nejakým nešťastným dôvodom ocitnete v situácii, keď zariadenie povie „zrušenie režimu prístupnosti“, môžete sa pokúsiť o dvojprstové gesto ešte raz. Napriek tomu, že zariadenie nemusí nič povedať, môžete počuť po približne 4 sekundách zvuk kliknutia. V tomto bode sa môže spustiť režim prístupnosti. Ak nie, pokúste sa nakresliť štvorec na obrazovke v smere pohybu hodinových ručičiek. Toto gesto by malo spustiť TalkBack a Preskúmanie dotykom, hoci u mňa to nefungovalo. Ako posledný spôsob sa môžete pokúsiť niekoľkokrát zopakovať dvojprstové gesto. Možno budete mať šťastie!
Samozrejme ak máte šancu, môžete si nastaviť zariadenie s pomocou vidiaceho a zapnúť TalkBack z Aplikácie -> Nastavenia -> Uľahčenie prístupu -> Talkback. Množstvo používateľov na Twitteri a v mailingliste Eyes-free malo problémy s gestom zapnutia režimu prístupnosti. Skúšal som dvojprstové gesto a gesto obdĺžnika nespočetne veľakrát a pokúšal som sa o to okolo 3 hodín, kým začalo fungovať. Dúfam, že tento problém bude v najbližšej dobe vyriešený. Zapnutie režimu prístupnosti niektorým z hardvérových tlačidiel by bol pre väčšinu používateľov lepší spôsob. Veľká väčšina zariadení s Androidom má prinajmenšom tlačidlo napájania a tlačidlá na ovládanie hlasitosti.
Predpokladám, že sa vám podarilo použiť dvojprstové gesto a máte zapnutý režim prístupnosti – ocitnete sa v tutoriáli Preskúmanie dotykom. Má len tri kroky, ale zistil som, že je veľmi užitočný. Pokrýva dôležité gestá, ktoré potrebujete, aby ste mohli pracovať s TalkBackom so zapnutým Preskúmaním dotykom. Keď ste skončili tutoriál, ocitnete sa späť na uvítacej obrazovke, kde si potrebujete vybrať jazyk a aktivovať tlačidlo „Štart“ na nastavenie zariadenia.
Keď sa dostanete na obrazovku, kde máte vpísať heslo pre Wi-Fi sieť, hľadajte začiarkávacie políčko „zobraziť heslo“ a začiarknite ho. Ak to neurobíte, všetky znaky na virtuálnej klávesnici budú TalkBackom prečítané ako „hviezdička/bodka“. Bohužiaľ pri zadávaní mena a hesla pri účte Google nie je dostupná možnosť „zobraziť heslo“. Tu pomôžu slúchadlá. Aby ste vpísali heslo na virtuálnej klávesnici, potrebujete si pripojiť slúchadlá. Keď máte pripojené slúchadlá, znaky na virtuálnej klávesnici budú vyslovované správne.
Robí sa to kvôli bezpečnosti, ale nemyslím si, že je to múdre, aby to tak bolo prednastavené. Čo v prípade, že nemám poruke slúchadlá, ak nastavujem zariadenie? Táto funkcia môže byť vypnutá výberom začiarkávacieho políčka „hovor heslá“ v Aplikácie -> Nastavenia -> Uľahčenie prístupu, ale do nastavení sa z úvodnej obrazovky dostať nedá.
Gesto režimu prístupnosti nie je dostupné na všetkých zariadeniach
Je dôležité si zapamätať, že dvojprstové gesto na zapnutie režimu prístupnosti nie je dostupné na väčšine zariadení. Obe aktuálne zariadenia od Google, tablet Nexus 7 a smartfón Galaxy Nexus túto funkciu podporujú. Na iných zariadeniach s Androidom od výrobcov ako sú HTC, Samsung, Motorola a podobne, súčasti vyžadované na podporu prístupnosti musia byť stiahnuté z Google Play alebo aktivované v Aplikácie -> Nastavenia -> Uľahčenie prístupu. Títo výrobcovia tiež môžu prispôsobiť používateľské prostredie Androida svojimi nadstavbami. Tieto nadstavby môžu ale aj nemusia spolupracovať s TalkBackom a ostatnými funkciami prístupnosti. Ak chcete používať čítač obrazovky je najlepšie ostať pri zariadeniach od Google, ktoré majú nainštalovaný čistý Android (bez prispôsobení). Existujú spôsoby ako nainštalovať čistý Android aj na zariadenia, ktoré nie sú od Google ale to nie je až také jednoduché.
Nové gestá
Funkcia „Preskúmanie dotykom“ bola predstavená v Ice Cream Sandwich (Android 4.0) a bola vylepšená v Jelly Bean (Android 4.1). Pri preskúmaní dotykom, keď môžete pohybovať vašim prstom po obrazovke a TalkBack vám oznamuje, na akej položke sa práve nachádzate, môžete tiež použiť gestá na navigáciu medzi týmito položkami. Napríklad potiahnutie doprava alebo doľava prenesie zameranie na nasledujúcu či predchádzajúcu položku na obrazovke. Dvojité poklepanie na obrazovke aktivuje položku, na ktorej sa zameranie nachádza.
Hoci môžete ísť na akúkoľvek položku, ak si pamätáte, kde presne sa na obrazovke nachádza, kombinácia preskúmania dotykom a gest je podľa môjho názoru najefektívnejším spôsobom na navigáciu po dotykovej obrazovke. Oznámenie gest je skvelým príspevkom k prístupnosti Androida.
Zoznam všetkých gest v Android 4.1 (Jelly Bean) je dostupný v sekcii prístupnosti v dokumentácii Nexus 7. Prednastavené potiahnutie doľava a doprava prenáša zamerania po položke. To ale môžete zmeniť pohybom po znaku, slove alebo odseku. Potiahnutie dolu jedným prstom a v rovnakom geste potiahnite hore. TalkBack povie „čítanie po znakoch“. Teraz môžete použiť potiahnutie vľavo a/alebo vpravo na čítanie aktuálnej položky po znakoch. Na návrat do prednastaveného navigačného režimu (posun po položkách) robte gesto potiahnutia dole a horu dovtedy, kým TalkBack nepovie „prednastavená úroveň čítania“.
Existuje niekoľko veľmi dôležitých gest, ktoré chýbajú a nenašiel som k nim alternatívny spôsob na vykonanie nasledujúcich akcií:
- Gesto na pozastavenie a zastavenie reči. Zdá sa, že to na tablete Nexus 7 nie je možné, ale Marco Zehe zistil, že poklepanie na Galaxy Nexus na vrchnú stranu zvyčajne ztíši reč. Myslím si, že je to kvôli senzoru priblíženia na telefóne. Čítač obrazovky by však mal mať gesto na ztíšenie reči.
- Gesto na čítanie od aktuálnej položky až do konca. Myslel som si, že to je základná požiadavka pre čítač obrazovky. Zdá sa však, že neexistuje spôsob, ako to urobiť. Napríklad ak čítam dlhý email v aplikácii Gmail, musím prečítať celé telo správy na jeden šup, alebo čítať po znakoch/slovách/odstavcoch. Čítanie čohokoľvek dlhšieho v internetovom prehliadači je naozaj napríjemné.
Zopár slov o navigácii v zoznamoch
Najlepšie na ilustráciu toho o čom hovorím ukážem na príklade. Ak otvoríte Aplikácie -> Nastavenie obrazovky, TalkBack vás bude informovať o tom, že zoznam obsahuje 18 položiek. V skutočnosti je v zozname na Nexuse 7 v Nastaveniach 24 položiek ale len 18 položiek je viditeľných. Aby ste sa dostali k zvyšným 6 položkám, musíte manuálne posunúť zoznam nadol. Ak to neurobíte, potiahnutím vľavo alebo vpravo sa budete pohybovať len po daných 18 položkách na zozname na obrazovke. Na to aby ste sa dostali na posledné položky v zozname musíte použiť dva prsty a potiahnuť smerom hore.
Chcel som na to poukázať, pretože toto správanie je v protiklade k tomu, ako funguje väčšina používateľských rozhraní pre používateľov čítačov obrazoviek.
Správanie sa TalkBacku je obzvlášť zmätočné, pretože keď presuniete zameranie na ovládanie zoznamu, informuje len o počte položiek, ktoré sú zobrazené ale zabudne spomenúť, koľko položiek je v zozname v skutočnosti. V príklade s Nastaveniami by mal TalkBack namiesto „zoznam s 18 položkami“ povedať „zoznam zobrazujúci 18 z 24 položiek“. Bez tejto informácie budú mať používatelia stále tendenciu skrolovať každý zoznam dolu, či náhodou nevynechajú nejaké položky.
Virtuálna klávesnica
Používanie predinštalovanej android klávesnice v Jelly Bean je priamočiare. Ak narazíte na nejaké pole na vkladanie textu, stačí na neho dvakrát poklepať, aby ste vyvolali klávesnicu. Môžete presúvať váš prst po klávesoch a ak nájdete znak, ktorý chcete vložiť, zdvihnite prst. TalkBack prečíta vložený znak v nižšej tónovej výške. Na Nexuse 7 si musím dávať pozor na položenie prsta, aby bol vložený ten správny znak. Ak nezdvihnem prst v strede znaku, nevloží ho. Na vloženie čísiel musíte zmeniť klávesnicu na režim Symboly poklepaním na prepínač „symboly“ v ľavom dolnom rohu klávesnice.
Pamätajte na to, že budete potrebovať slúchadlá na vkladanie hesiel, ak ste nezapli „hovorenie hesiel“ v Aplikácie -> Nastavenia -> Uľahčenie prístupnosti.
Vkladanie čísla PIN na zamknutej obrazovke
Ak Nexus 7 potrebuje k odomknutiu číslo PIN, spôsob na jeho vloženie je trochu odlišný od zvyčajného vkladania textu. Na uzamknutej obrazovke je pole na vkladanie textu bez označenia a hneď vedľa neho je tlačidlo tiež bez označenia. Toto neoznačené tlačidlo potrebuje byť aktivované dvojpoklepaním predtým, než budete vkladať PIN. Na vloženie čísiel PIN len klikajte na čísla na virtuálnej klávesnici (tá je v tej chvíli podobná klávesnici na vytáčanie telefónnych čísiel). Nemusíte na nich poklepávať dvakrát. Aj keď nemáte žiadnu spätnú väzbu, čísla budú vkladané do textového poľa. Ak ste skončili vkladanie čísiel PIN, kliknite na tlačidlo Enter napravo od čísla 0 na virtuálnej klávesnici. Na druhej strane, ak je zariadenie uzamknuté heslom, dvakrát poklepajte na neoznačené pole na vkladanie textu, čo vyvolá štandardnú virtuálnu klávesnicu.
Rozpoznávanie hlasu
Rozpoznávanie hlasu je jedným z dôvodov, pre ktoré sa snažím prejsť na Android. Robí skvelú prácu pri rozpoznávaní môjho akcentu. Je oveľa presnejší než Siri na iPhone. Rozpoznávanie hlasu je dostupné prostredníctvom Androida. V podstate môžete nahovoriť text v skoro akomkoľvek poli na vkladanie textu v Androide.
Predtým, než začnete používať rozpoznávanie hlasu, sa uistite, že máte pripojené slúchadlá. Pokúšať sa používať rozpoznávanie hlasu, keď je zapnutý TalkBack a hovorí cez zabudované reproduktory je naozaj receptom na pohromu.
Keď píšete textovú správu alebo email, pohľadajte tlačidlo „voice input“ na klávesnici. Nachádza sa medzi prepínačom na „Symboly“ a medzerníkom v ľavom dolnom rohu klávesnice. Poklepajte na tlačidlo a odtiahnite prst od obrazovky – budete počuť pípnutie upozorňujúce na to, že zariadenie je pripravené na to, aby ste hovorili. Hovorte normálne a keď skončíte, počkajte niekoľko sekúnd. Zariadenie prehrá ďalšie pípnutie na indikovanie, že rozpoznávanie reči sa pozastavilo. Zistíte aj to, že namiesto klávesnice je už len jedno tlačidlo „poklepajte na hovorenie“. Ak na neho dvakrát poklepete, opäť spustíte rozpoznávanie reči. Ak chcete vyvolať naspäť virtuálnu klávesnicu, musíte aktivovať tlačidlo Späť v ľavom dolnom rohu zariadenia a potom dvakrát poklepať na pole na vkladanie textu. Tento proces je trochu nemotorný, ale nanašiel som inú alternatívu.
Ak hovoríte, TalkBack začne vyslovovať slová, čo ste povedali, podľa toho ako boli rozpoznané zariadením v poli na vkladanie textu. To môže byť rozptyľujúce. Teraz už viete, prečo potrebujete slúchadlá. Ak je zariadenie v režime zadávania hlasom, TalkBack bude čítať text vkladaný funkciou hlasového rozpoznávania. Ak nemáte slúchadlá, režim rozpoznávania hlasu potom vkladá aj to, čo hovorí TalkBack a tak sa vlastne dostávajú do slučky, ktorú je zábavné sledovať, ale nie je to dobrá používateľská skúsenosť.
Napriek tomu je funkcia hlasového rozpoznávania v Androide skvelá.
Tiež môžete použiť Google Voice Search na niektoré jednoduché požiadavky ako napríklad na opýtanie sa aké bude aktuálne počasie a pod. Ak Google Voice Search nájde jednoduchú odpoveď, povie ju. Ak nič nenájde, jednoducho zobrazí výsledky Google vyhľadávania. Google Voice Search je lokalizovaný na domovskej obrazovke. Na počudovanie ak používate Voice Search, TalkBack nazasahuje do rozpoznávania reči. Takže ho môžete používať aj bez slúchadiel.
Google Chrome
TalkBack odteraz spolupracuje aj s Google Chrome, ktorý je predvoleným prehliadačom na Androide. Rozpoznáva rôzne HTML značky ako napríklad zoznamy, nadpisy, landmarky a pod. ale neexistuje spôsob ako sa medzi nimi pohybovať. Dostupnými úrovňami čítania sú stále znaky, slová alebo odseky.
Funkcia Preskúmanie dotykom na internetových stránkach nefunguje spoľahlivo. Hoci navigácia pohybovými gestami funguje dobre, preskúmanie webovej stránky prechádzaním prstom po obrazovke nefunguje spoľahlivo.
Existuje možnosť „Zjednodušenie prístupu na web“ v Nastaveniach -> Uľahčenie prístupu -> Zjednodušenie prístupu k webu, ktorú by ste si mali zapnúť, aby Google nainštaloval určité skripty, ktoré by mali zlepšiť prístupnosť webových stránok. Ak máte problémy s používaním webov, možno by stálo za to sa pozrieť, či máte túto možnosť zaškrtnutú.
Ostatné dobré funkcie
Vývojári aplikácií by mali vždy svoje aplikácie otestovať s TalkBackom. Jelly Bean to uľahčuje. Existuje možnosť na zobrazenie rečového výstupu pod Nastavenia -> Uľahčenie prístupu -> TalkBack -> Nastavenia -> Nastavenia vývojára. Zapnutie tejto možnosti umožní zobraziť na obrazovke to, čo by hovorí TalkBack.
Bol som tiež rád, keď som zistil, že predvolená emailová aplikácia na Androide a aplikácia Gmail sú prístupné. Spolupracujú s TalkBackom väčšinu času, až na pár menších nepríjemností. Stav prečítané/neprečítané nie je TalkBackom oznámený. Telo emailovej správy je zobrazené vo webovom náhľade, čo znamená, že nemôžete použiť funkcie preskúmania dotykom. Musíte použiť gestá pohybu doprava a doľava na čítanie správy. Ale emaily môžem čítať aj z môjho pracovnéjho účtu aj z Gmailu. Existuje tiež emailový klient K9, ktorý by mal byť prístupný, ale už som ho dlhšie nepoužíval.
Pokúšal som sa nájsť prístupný klient pre Twitter pre Android. UberSocial je jednou z možností, ale aplikácia zobrazuje timelines vo webovom zobrazení, čo je ťažšie na používanie.
Určite som vynechal niekoľko skvelých funkcií, ako však naznačuje nadpis článku, toto sú len námatkové myšlienky a nepokúšam sa o úplnú recenziu. Navyše existuje ešte niekoľko funkcií prístupnosti, ktoré som zatiaľ nevyskúšal. Existuje veľká textová funkcionalita v možnostiach Uľahčenia prístupu. Netuším však, ako má fungovať. A existuje tiež množstvo služieb prístupnosti od tretích strán, ktoré rád otestujem, ak budem mať čas.
Okomentujte ako prví