Stlačte "Enter" na preskočenie k obsahu

Komentované vysielanie pre nevidiacich konečne aj na Slovensku

Článok „Komentované vysielanie pre nevidiacich konečne aj na Slovensku“ napísal Branislav Mamojka.

Vážení priatelia, určite viete, že podľa zákona č. 308/2000 Z.z. o vysielaní a retransmisii v znení neskorších predpisov sú digitálni televízni vysielatelia povinní vysielať určitý podiel programov s komentárom pre nevidiacich. Verejnoprávna televízia RTVS je povinná vysielať 20% a súkromné televízie ako je markíza a Joj 3%.  Podľa našich zistení túto povinnosť zatiaľ plní len TV Markíza a to na všetkých svojich programoch: Markíza, Doma, Dajto a Fooor, čo sme zatiaľ overili príjmom signálu od operátorov Towercom a UPC a postupne ho potvrdzujú aj ďalší operátori (percento plnenia nesledujeme).

TV Markíza vysiela programy s komentárom pre nevidiacich (AD – audio description) technicky jednoduchšou metódou AD – PREMIX, čo znamená, že komentár je zmiešavaný s pôvodnou zvukovou stopou u vysielateľa a takto zmiešaný signál je prenášaný k príjemcovi ako druhá zvuková stopa (označovaná tiež ako „mul“). Ak program nie je vysielaný s komentárom pre nevidiacich, potom na tejto druhej stope je vysielaný originálny (cudzojazyčný) zvuk ak ide o program vybavený dabingom do slovenčiny.

Druhou metódou, ktorá zatiaľ u nás nie je používaná, je metóda AD – Receiver Mix. V tomto prípade je komentár prenášaný prostredníctvom samostatnej zvukovej stopy a s pôvodným zvukom programu zmiešavaný až u príjemcu. Na rozdiel od metódy AD – PREMIX, táto metóda umožňuje naviac regulovať vzájomný pomer hlasitosti komentára a pôvodného zvuku a tiež nezávisle počúvať program s komentárom (napr. cez slúchadlá) a súčasne bez komentára (ostatnými členmi domácnosti).

Pre príjem komentára pre nevidiacich je potrebné prepnúť jazyk programu na druhú zvukovú stopu často označovanú ako „mul“ (označenie sa môže líšiť v závislosti na TV prijímači alebo set-top-boxe).

V prípade, že používate set-top-box, treba jazyk nastaviť na set-top-boxe. V prípade, že používate digitálny televízor s tunerom pre priamo prijímaný druh signálu (terestriálny, káblový alebo satelitný), nastavíte požadovanú voľbu v ponuke televízora. Pri týchto operáciách však zrejme budete potrebovať pomoc vidiacej osoby.

Pokiaľ použijete na sledovanie televíznych programov USB televízny tuner s Vašim počítačom vybaveným čítačom obrazovky, potom v aplikácii Windows media center, ktorá je súčasťou OS Windows 7,  si budete môcť nastaviť príjem programu s komentárom aj bez pomoci vidiacej osoby. Pri inštalácii tunera a naladení programov vám však zrejme bude musieť pomôcť vidiaca osoba.

Na našom trhu sa v apríli tohto roku už objavili aj „hovoriace“ televízory s hlasovým sprievodcom (voice guide) v slovenčine, ktoré sprístupňujú syntetickým hlasom základné funkcie ovládania televízora. Okrem iných funkcií, pomocou hlasového sprievodcu je tiež možné zmeniť zvukovú stopu a tak si zapnúť príjem vyššie uvedeného komentára bez pomoci vidiacej osoby. Ide o televízory firmy Panasonic, modelových radov E6 a T60 z roku 2013, ktorých ceny však začínajú až nad 600 Euro a podľa veľkosti a typu obrazovky a zabudovaných funkcií sa šplhajú až po niekoľko tisíc Euro. Pozor, v prípade záujmu o nákup takéhoto televízora si dôkladne overte či konkrétny model má požadované funkcie ešte pred jeho zakúpením!

Na základe dohody medzi ÚNSS a televíziou Markíza dostáva ÚNSS v predstihu programové plány, z ktorých zostavuje výber programov vybavených komentárom pre nevidiacich. Tieto výbery zverejňujeme na webovom sídla ÚNSS, v časti „Užitočné informácie“ -> “Komentované TV vysielanie“, na adrese http://ww.unss.sk/komentovane-tv.php.

Vo verejne publikovaných televíznych programoch by programy s komentárom pre nevidiacich mali byť označované symbolom „AD“.

Záverom si Vás dovoľujeme požiadať o informácie prostredníctvom ktorých operátorov sa Vám darí alebo nedarí prijímať programy TV Markíza s hlasovým komentárom, aby sme mohli rokovať o ich prenose s ďalšími operátormi a informovať aj ďalších potenciálnych prijímateľov. Vaše podnety zasielajte na adresu unss(zavináč)unss.sk.

Branislav Mamojka, predseda ÚNSS

(28. 5. 2013)

Okomentujte ako prví

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.