Stlačte "Enter" na preskočenie k obsahu

Apple Pay – nechajte peňaženku doma

Apple Pay je platobná metóda, ktorú vo svojich zariadeniach ponúka spoločnosť Apple. Je dostupná v iPhonoch aj hodinkách. Ako Apple Pay sprevádzkovať a ako pomocou neho platiť, to si ukážeme v tomto článku. Postup sme realizovali na iPhone s verziou iOS 15.7.1.

Bezpečnosť Apple Pay

Platiť len pomocou telefónu alebo hodiniek sa môže zdať na prvý pohľad výhodné. Odpadá starosť s tým, že sme zabudli doma peňaženku, nemáme hotovosť, alebo po ruke platobnú kartu. Ale je to bezpečné? Apple je vo všeobecnosti známy tým, že na bezpečnosť dát svojich používateľov kladie veľký dôraz. Nie je tomu inak ani pri tejto službe. Apple Pay, ale aj konkurenčné Google Pay využívajú virtuálne číslo účtu. To znamená, že k skutočnému číslu účtu, na ktoré je naviazaná platobná karta, sa obchodník ani nikto iný nedostane. Takisto nemá nikto prístup k pravému číslu platobnej karty a iným údajom, ktoré by ktokoľvek mohol zneužiť. O bezpečnosť sa Apple stará na hardwarovej aj softwarovej úrovni. Apple Pay funguje s využitím NFC čipu. Ten bezdrôtovo komunikuje s terminálom a údaje znova šifruje, prípadne poskytne jednorazovo vygenerované pre každú platbu. Namiesto čísla karty je použité číslo účtu zariadenia, ktoré je jedinečné pre každé naše zariadenie zvlášť. To znamená, že ak pridáme kartu do hodiniek, tie majú iné číslo, ako iPhone. Čo ak nám ukradnú telefón s aktívnym Apple Pay? Vtedy je možné vďaka funkcii Nájdi moje zariadenie iPhone nájsť a Apple Pay na diaľku deaktivovať. Nie je nutné blokovať fyzické karty pridané v zariadení, pretože k údajom z nich nemá prístup nikto.

Peňaženka (Wallet)

Do tejto aplikácie môžeme pridať ako platobnú kartu, tak aj vernostné karty, letenky, vstupenky a podobne. Avšak nie všetko je na Slovensku podporované. Prostredie aplikácie sa skladá z dvoch strán. Na prvej pridávame karty, na druhej lístky a ostatné. Ak druhú stranu nechceme používať, tlačidlom Zrušiť ju skryjeme a ostane len tá s debetnými a kreditnými kartami.

Pridávame kartu do Apple Pay

 1. Otvoríme aplikáciu Peňaženka a poklepeme na tlačidlo Pridať.
 2. Zvolíme typ karty (debetná alebo kreditná / dopravná karta. Budeme predpokladať, že sme poklepaním vybrali debetnú kartu.
 3. Buď cez vyhľadávacie pole, alebo zo zoznamu vyberieme nami používanú banku a poklepaním výber potvrdíme. Na ďalšej obrazovke aktivujeme tlačidlo Pokračovať.
 4. Na ďalšej obrazovke pridávame samotnú kartu. Máme k dispozícii 2 spôsoby:
  1. Načítať kartu pomocou hľadáčika fotoaparátu – kartu umiestnime do rámčeka a telefón by si jej údaje mal nasnímať. Tento spôsob je na jednu stranu vhodný, ale aj nevhodný pre nevidiacich používateľov. Vhodný preto, lebo nie sme odkázaní na pomoc vidiacej osoby. Nevhodný, pretože sa karta veľmi ťažko bez kontroly zraku zameriava a stalo sa nám, že telefón nasnímal nesprávne číslo karty.
  2. Zadať údaje ručne – do editačných polí postupne zadáme číslo karty, dátum platnosti a CVC. Tu už musí pomôcť vidiaca osoba, ak tieto údaje nemáme odpísané.
 5. Zapíšeme číslo, dátum platnosti a bezpečnostný kód a aktivujeme tlačidlo Ďalej.
 6. Objavia sa obchodné podmienky, s ktorými je potrebné súhlasiť. Urobíme tak poklepaním na rovnomenné tlačidlo.
 7. Posledným krokom je overenie karty našou bankou. Vyberieme si spôsob overenia podľa toho, aký naša banka ponúka a poklepeme na Ďalej. Dokončíme overenie podľa toho, aký spôsob sme zvolili. V našom prípade zapíšeme SMS kód a potvrdíme tlačidlo Ďalej a následne Hotovo.

Týmto spôsobom môžeme pridať všetky karty, ktoré v Apple Pay chceme používať.

Platíme s Apple Pay

Ak budeme chcieť platiť, stačí aktivovať Apple Pay. Na starších iPhonoch tak urobíme dvojitým stlačením tlačidla Domov, necháme prst na tlačidle, čím overíme odtlačok prsta. na novších dvojitým stlačením tlačidla pre zapnutie a vypnutie aktivujeme Face ID a namierime mobil krátko na seba, čím sa overíme. Následne stačí telefón priblížiť zadnou stranou v oblasti fotoaparátu k platobnému terminálu.

Záver

Apple Pay je jednoduchá, bezpečná a prístupná metóda platby, ktorú bez problémov zvládne aj menej skúsený nevidiaci používateľ iPhonu. Jediná menšia komplikácia je pridávanie platobnej karty do aplikácie, no aj to sa dá zvládnuť.

Zdroje

Podpora Nadácie Volkswagen Slovakia

Mobilný telefón Apple iPhone 12 Mini 64 GB sme mohli zaobstarať vďaka podpore Nadácie Volkswagen Slovakia.

Nadácia Volkswagen Slovakia - logo

Okomentujte ako prví

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.