Stlačte "Enter" na preskočenie k obsahu

Wifi FTP server: Šikovný nástroj na prenos súborov medzi počítačom a smartfónom

Ak aj vy patríte k ľuďom, ktorí svoje smartfóny využívajú naplno, určite ste hľadali spôsoby, ako čo najjednoduchšie z počítača dostať do svojho telefónu hudbu, filmy alebo dokumenty, prípadne, ako preniesť opačným smerom fotografie či videá z dovolenky. V prostredí Androidu je k dispozícii niekoľko možností, ako presúvať digitálny obsah oboma smermi. Kábel, cloudové služby alebo pripojenie externých pamäťových zariadení, všetko má svoje výhody i nevýhody. Ja by som vám rád predstavil ďalší spôsob, ktorý prenos dát medzi vašimi zariadeniami výrazne zjednoduší, pretože si nevyžaduje žiadne externé komponenty. Ale nie len preto.

Zmeňte svoj smartfón na server

File Transfer Protocol (FTP) je TCP protokol na nahrávanie a sťahovanie súborov medzi zariadeniami. Jednoducho povedané, je to rozhranie, ktoré umožňuje kopírovať, presúvať a mazať súbory medzi dvoma zariadeniami. Aby ste takéto rozhranie získali, z Obchodu Play si štandardným spôsobom nainštalujte jednoduchého ftp klienta: WiFi FTP Server

Ako to funguje?

Podmienkou vytvorenia ftp pripojenia je využívať na oboch zariadeniach tú istú wifi sieť (platí to aj v prípade, že využijete mobilný hotspot). Po úspešnej inštalácii aplikácie vám medzi nainštalovanými programami pribudne nová položka – Wifi FTP server. Poklepom ju otvorte. V otvorenom okne sa zobrazia dostupné nastavenia (settings) a niektoré informácie o vašej sieti. Navigáciou, ktorú umožňuje váš čítač obrazovky, sa presuňte na tlačidlo „start“ a potvrďte ho. Spustí sa ftp server a tlačidlo start sa zmení na stop. Na novootvorenej obrazovke potvrďte povolenia pre fotky, médiá a súbory, ktoré aplikácia požaduje. Švihaním sa presuňte na miesto(za tlačidlom stop), kde bude zobrazená celá IP adresa vrátane portu. Adresa môže vyzerať napríklad aj takto: ftp://192.168.0.80:2221 V počítači si spustite nejakého správcu súborov (ja som na tento účel použil Total Comander, TC). Cez riadiace menu (pod položkou „sieť) TC“ nájdite a aktivujte položku „Vytvoriť nové ftp pripojenie“ (skratka ctrl+n). Do editačného poľa zadajte zobrazenú adresu z telefónu a potvrďte ju stlačením tlačidla OK. Po krátkej chvíli sa medzi telefónom a počítačom vytvorí ftp spojenie. V počítači v okne TC uvidíte v jednom paneli stromovú štruktúru priečinkov Androidu vášho telefónu a v druhom priečinky na disku počítača, medzi ktorými môžete požadované súbory presúvať, kopírovať alebo mazať. Keď prácu so súbormi v Total comanderi ukončíte, môžete si aktuálne ftp pripojenie uložiť . Urobíte tak aktiváciou položky „Ukončiť ftp“ (skratka ctrl+shift+f). Zobrazí sa dialóg, či chcete reláciu uložiť. Aktivujte možnosť „áno“. V ďalšom kroku napíšte do editačného poľa názov aktuálneho pripojenia a uložte ho potvrdením tlačidla OK. V telefóne došvihajte na tlačidlo „stop“ a poklepom ho potvrďte. Ukončí sa režim servera a aplikáciu môžete zavrieť.

Zaheslovanie a šifrovanie možné

Vývojári pamätali na zabezpečenie pripojenia, a preto v nastaveniach ponúkajú viacero bezpečnostných prvkov. Nainštalovaním Wifi FTP servera získate:

 • ★ Kompletný FTP server s konfigurovateľným číslom portu
 • ★ Podporu FTP cez TLS/SSL (FTPS)
 • ★ Konfigurovateľný anonymný prístup
 • ★ Konfigurovateľný domovský priečinok (bod pripojenia)
 • ★ Konfigurovateľné užívateľské meno/heslo
 • ★Na prenos súborov a kopírovanie/zálohovanie súborov viac nemusíte používať káble USB
 • ★Funguje cez režim Wifi a Wifi tethering (režim hotspotu)

Poznámka Wifi FTP server je možné použiť v bezplatnej verzii i vo verzii Pro, ktorá neobsahuje reklamy. Ja som na tento účel použil bezplatnú verziu, Android 12 a čítač obrazovky Corvus.

Jeden komentár

 1. Roman
  Roman 16. júna 2022

  děkuji za dobrý tip a za podrobný a propracovaný návod pro použití.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.