Stlačte "Enter" na preskočenie k obsahu

Samsung Galaxy A22 s Android 11 – časť 2

Mali sme možnosť otestovať prístupnosť a funkcionalitu mobilného telefónu Samsung Galaxy A22 5G s operačným systémom Android 11. V predchádzajúcom článku Samsung Galaxy A22 s Android 11 – časť 1. sme opísali obsah balenia, prvé spustenie, konfiguráciu s použitím asistenčnej technológie ako aj bez nej. Teraz si uvedieme, čo nás zaujalo pri podrobnejšom prieskume možností telefónu.

Ide hlavne o obsah ponuky Nastavenia. Tá má najvýznamnejší vplyv na to, ako sa telefón správa, čo a ako zobrazuje na displeji, aké zvuky sa z neho ozývajú a podobne. Samozrejme je možné doinštalovať nepreberné množstvo rôznych aplikácií. Tie však nie sú predmetom tohto článku.

Virtuálne tlačidlá Domov, Späť a Spustené aplikácie

Telefón nedisponuje fyzickým tlačidlom v dolnej časti obrazovky pre návrat na Domovskú obrazovku. K dispozícii je lišta s virtuálnymi tlačidlami. Tá je prítomná v dolnej krátkej časti obrazovky. Ak však máme povolené otáčanie obrazovky, môže sa ocitnúť aj na dlhej strane displeja. Navyše, sú situácie, kedy nie je dostupný vôbec. Ide o stav, keď pracujeme v aplikácii, ktorá zaberá celú plochu displeja. V nastaveniach telefónu nájdeme aj možnosť zmeniť správanie a potlačiť túto lištu. Funkciu tlačidiel prevezmú gestá.

Nastavenie nájdeme cez Nastavenia > Displej > Navigačný panel

Tu si zvolíme, či chceme aby bolo ovládanie:

  • tlačidlami – klasický panel s virtuálnymi tlačidlami
  • gestami – ovládanie je prepnuté na nasledujúce gestá a panel nie je zobrazovaný
    • potiahnutie dvoma prstami zdola do stredu obrazovky – návrat na Domovskú obrazovku
    • potiahnutie dvoma prstami zdola do stredu obrazovky a pridržanie – zobrazenie naposledy použitých aplikácií
    • potiahnutie dvoma prstami zľava do stredu obrazovky – krok späť

Tieto gestá je možné používať súbežne s gestami Talkbacku pre krok späť, zobrazenie naposledy otvorených aplikácií a prechod na domovskú obrazovku.

Aktivácia / rozsvietenie displeja

Displej je možné teraz aktivovať dvojitým poklepaním jedným prstom na prázdne miesto na obrazovke. Pre používateľov s Talkbackom je toto gesto prínosné pri uzamknutej a zhasnutej obrazovke. Dvojitým poklepaním sa displej rozsvieti a Talkback prečíta obsah uzamknutej obrazovky. Taktiež môžeme potiahnutím dvoma prstami zdola nahor odomknúť telefón.

Nastavenie nájdeme cez: Nastavenia > Pokročilé funkcie > Pohyby a gestá

Ochrana pred náhodným dotykom

V nastavení displeja je užitočné nastavenie, ktoré ochráni telefón pred náhodným dotykom, napríklad v taške a podobne.

Nastavenie nájdeme cez: Nastavenia > displej > Ochrana pred náhodným dotykom

Prijímanie hovorov

Telefón umožňuje prijímať hovory tlačidlom hlasitosti a odmietať bočným tlačidlom (tlačidlo zablokovania a odblokovania displeja). Tieto nastavenia nájdeme v aplikácii Telefón po poklepaní na tlačidlo Ďalšie a následne na Nastavenia.

Nastavenia pre slabozrakých

Tieto nastavenia sa týkajú farby, veľkosti písma, jasu a podobne. Nájdeme ich v nastavení displeja, obrazovky či zjednodušení ovládania.

Záver

Telefón sa vyznačuje širokými možnosťami prispôsobenia, dostatočnou pamäťou a výkonom hardvéru. Asistenčná technológia je predinštalovaná a stačí ju iba spustiť. Ak nám nevyhovuje, môžeme doinštalovať napríklad Corvus alebo iný čítač obrazovky. Narazili sme aj na nedostatok pri spúšťaní telefónu, keď stále dôjdeme do stavu, že bez pomoci vidiacej osoby nevieme sami dokončiť úvodnú konfiguráciu. Druhým nedostatkom predinštalovaného Talkbacku je, že pri dlhšom prechádzaní v Nastaveniach a presúvaní sa medzi viacerými úrovňami vnorenia opakovane došlo k prepnutiu na anglickú rečovú syntézu. Návrat do normálneho stavu sa udial až po reštarte Talkbacku.

Možnosti práce a vhodnú konfiguráciu mobilného telefónu sme už opísali v článkoch:

Ako sa pohol vývoj a kam sa uberajú možnosti asistenčnej technológie pre operačný systém Android, si môžete porovnať v recenziách na staršie modely telefónov od spoločnosti Samsung:

Podpora Nadácie Volkswagen Slovakia

Mobilný telefón Samsung Galaxy A22 sme mohli zaobstarať vďaka podpore Nadácie Volkswagen Slovakia.

Nadácia Volkswagen Slovakia logo

Okomentujte ako prví

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.