Stlačte "Enter" na preskočenie k obsahu

Fokus mód – nenechajte sa rušiť

Fokus mód je funkcia dostupná v mobilných telefónoch od Applu v iOS vo verzii 15 a vyššej, ktorá nám umožní nastaviť si niekoľko režimov sústredenia podľa toho, aký typ oznámení pri tej ktorej činnosti chceme dostávať. V slovenčine sa nazýva Môj čas a v tomto článku priblížime, aké možnosti ponúka. Postup vychádza z verzie iOS 15.7.1.

Niekoľko režimov nerušiť

V minulosti sme boli zvyknutí, že smartfóny ponúkali jednoduchý režim nerušiť. Ten spočíval v tom, že po zapnutí sa stíšil zvuk a neprichádzali nám žiadne oznámenia. Hoci sa dali nastaviť výnimky, vo všeobecnosti sme buď mali zvuk zapnutý a oznámenia chodili, alebo nie. S príchodom operačného systému iOS vo verzii 15 sa to mení. Môžeme si nastaviť hneď niekoľko predvolených režimov, alebo aj pridať vlastný. V nich je možné upravovať, od ktorých kontaktov nám budú prichádzať oznámenia na správy, od koho chceme prijímať hovory a ktoré aplikácie môžu posielať hlásenia.

Prostredie Fokus módu

Po poklepaní na Nastavenia > Môj čas sa ocitneme vo veľmi jednoduchom a priamočiarom prostredí. Obsahuje nasledujúce prvky:

  • Tlačidlo Pridať – poslúži na pridanie ďalšieho režimu.
  • Režim Nerušiť – klasický režim nerušiť, kde si môžeme nastaviť rozvrh, povolené hlásenia, zdieľať to, že máme stlmené hlásenia s ostatnými ľuďmi a podobne.
  • Spánok – podrobné nastavenia hlásení a oznámení v čase, keď spíme.
  • Práca a Čas na seba – sú režimy, ktoré nie sú nastavené. Môžeme si ich upraviť podľa toho, čo chceme, aby nás v tomto čase mohlo vyrušiť.
  • Zdieľať medzi zariadeniami – toto tlačidlo spôsobí, že nebudeme musieť režimy sústredenia nastavovať na každom našom zariadení zvlášť.

Nastavujeme Fokus mód krok za krokom

  1. Poklepeme na Nastavenia.
  2. Švihaním vyhľadáme položku Môj čas a aktivujeme poklepaním.
  3. Vyberieme konkrétny režim, ktorý chceme nastaviť.
  4. Otvorí sa úvodná obrazovka s možnosťami nastavení, ktoré režim ponúka. Poklepeme na tlačidlo Ďalej.
  5. Na prvej obrazovke vyberáme, ktorí ľudia nás môžu počas zapnutého fokus módu kontaktovať. Poklepaním na tlačidlo Pridať sa ocitneme v kontaktoch. Kontakt vyberieme poklepaním naň. Ak skončíme s výberom, potvrdíme tlačidlo Hotovo.
  6. Takisto vyberieme, od koho chceme povoliť hovory – všetkých, nikoho, obľúbených alebo všetkých kontaktov. Poklepeme na vybranú možnosť a zasa potvrdíme tlačidlom Hotovo. Akciu treba ešte ukončiť poklepaním na tlačidlo Povoliť.
  7. Druhá obrazovka nám umožní zvoliť, od ktorých aplikácií chceme dostávať hlásenia. Potvrdíme tlačidlo pridať a rovnakým spôsobom ako pri kontaktoch vyberieme požadované aplikácie a akciu ukončíme tlačidlom Hotovo. Je možné nechať začiarknutú možnosť Neodkladné. To spôsobí, že ak niektorá aplikácia označí hlásenie ako neodkladné, môže obísť režim sústredenia. Akciu taktiež ukončíme poklepaním na buď Povoliť neodkladné, alebo Nepovoliť nikomu.

Základné nastavenia režimu sústredenia sú týmto hotové. Na poslednej obrazovke nás ešte telefón informuje o tom, že režim sústredenia je možné zapínať v Centre oznámení a že si môžeme upraviť aj plochu s aplikáciami a povoliť len tie, ktoré sú v tom ktorom režime pre nás užitočné alebo nevyhnutné. Poďme sa na to pozrieť podrobnejšie.

Rozšírené nastavenia Fokus módu

  1. Plocha:
    • Skryť odznaky hlásení – ak to povolíme, na aplikáciách neuvidíme počet hlásení. Ten sa zobrazí len na tých aplikáciách, ktorým sme doručovanie hlásení povolili.
    • Vlastné strany – umožňuje vybrať, ktorú stranu s aplikáciami budeme mať počas konkrétneho režimu sústredenia k dispozícii.
  2. Zamknutá obrazovka:
    • Stmaviť zamknutú obrazovku – na zamknutej obrazovke neuvidíme hlásenia ani iný rušivý obsah.
    • Stíšené hlásenia zobraziť na zamknutej obrazovke – tu vyberáme, či chceme aj napriek stlmeniu oznámení tieto vidieť na zamknutej ploche.
  3. Pridať rozvrh alebo automatizáciu:
    • Čas – režim sa zapne vo vopred určenom čase.
    • Miesto – nastavujeme polohu, kde sa bude daný režim zapínať.
    • Aplikácia – môžeme konkrétny Fokus mód spustiť aj tým, že otvoríme nejakú aplikáciu (napríklad Knihy).
    • Dynamická aktivácia – mobilný telefón sa pokúsi na základe polohy, spúšťaných aplikácií a podobne sám odhadnúť, kedy má režim aktivovať.

Záver

Fokus mód je dobrým rozšírením pre tých, ktorým základný režim Nerušiť nestačí. Môžeme si jednotlivé režimy nastaviť podľa svojich preferencií a aktivít, ktoré práve vykonávame. Iný režim zrejme aktivujeme v práci, iný keď chceme mať pokoj povedzme na čítanie. Úplne iné nastavenia zasa zvolíme pri spánku a podobne.

Podpora Nadácie Volkswagen Slovakia

Mobilný telefón Apple iPhone 12 Mini 64 GB sme mohli zaobstarať vďaka podpore Nadácie Volkswagen Slovakia.

Nadácia Volkswagen Slovakia - logo

Okomentujte ako prví

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.