Stlačte "Enter" na preskočenie k obsahu

Samsung Galaxy A3 2016 s Androidom 7.0

Mobilný telefón Samsung Galaxy A3 model roku 2016 dostal od výrobcu podporu prechodu na verziu Androidu 7.0. V minulosti sme priniesli popis používania s verziou Androidu 6.0.1 (prvá časť a druhá časť). Keďže pri prechode na vyššiu verziu došlo k zmenám v dizajne niektorých aplikácií, prinášame stručný súpis zmien a spôsob ich používania.

Inštalácia

Nemali sme veľmi na výber. Akonáhle výrobca uvoľnil inštalačné súbory pre náš model, zaznamenali sme oznam o dostupnosti aktualizácie. Spustením sa začal proces sťahovania inštalačného súboru do telefónu. Je dosť objemný a tak rýchle pripojenie k internetu vie výrazne skrátiť čas čakania na dokončenie sťahovania. Po dokončení sťahovania sa spustila inštalácia. Telefón sa reštartoval a na dlhší čas sa odmlčal; prebiehalo rozbalenie inštalačného balíka a samotná inštalácia. Po dokončení inštalácie došlo k ďalšiemu reštartu. Telefón sme mohli začať používať. Tak ako pri prechode z verzie Androidu 5 na verziu 6 a neskôr na 6.0.1, bolo potrebné nanovo stiahnuť slovenský hlas pre rečovú syntézu Samsung TTS.

Zmeny

  • Prvá zmena, ktorú sme zaznamenali, je premenovanie tlačidla Aplikácie, ktoré slúži na vstup do zoznamu inštalovaných aplikácií. Teraz má názov Menu.
  • V aplikácii Telefón chýba karta Obľúbené. Karta Denník je premenovaná na Nedávne. Všetky kontakty sú sústredené na karte kontakty. Nájdeme tam zhora nadol môj profil, skupinu obľúbené a nedávno kontaktované. Za týmito skupinami sa nachádza abecedne zoradený zoznam všetkých kontaktov. Uskutočnenie hovoru je realizované poklepaním na kontakt, či už sa nachádzame na karte Nedávne alebo Kontakty. Pod kontaktom sa Zobrazí rad tlačidiel zľava doprava: Hovor, Správa, Video hovor, Detail. Potvrdením tlačidla sa vykoná príslušná akcia. Ostáva v platnosti používanie tlačidla Domov pre prijatie hovoru a tlačidla napájania pre ukončenie hovoru. Rovnaké usporiadanie zoznamu kontaktov ako je na karte Kontakty sa nachádza aj v samostatnej aplikácii Kontakty.
  • V aplikácii Správy pribudla karta Telefónny zoznam. Zobrazuje abecedný zoznam telefonických kontaktov. Vo vrchnej časti sa nachádzajú kontakty umiestnené v skupine Obľúbené. Poklepaním na kontakt sa zobrazia tlačidlá rovnako ako v aplikácii Telefón.
  • Najvýznamnejšie zmeny sa nachádzajú v časti Nastavenia. Tu sú všetky položky usporiadané do skupín podľa zamerania. Namiesto jedného dlhého zoznamu nastavení je k dispozícii kratší výpis skupín. Jednotlivé nastavenia musíme hľadať medzi nimi.
  • S novou generáciou Androidu máme k dispozícii prepracovanú správu pamäte, úložného priestoru a spotreby energie batérie. Aplikácia zobrazuje spotrebu jednotlivých aplikácií a ich nároky na operačnú pamäť a úložný priestor. Môžeme optimalizovať chod jednotlivých aplikácií.
  • Zmena je aj v riadení zobrazovania upozornení a oznámení z jednotlivých aplikácií. Kým v staršej verzii sme našli nastavenia na viacerých miestach, teraz je všetko riadené z jedného miesta.
  • Pribudla možnosť chráneného priestoru. Odteraz máme možnosť bezpečne oddeliť súkromné a pracovné údaje a aplikácie. Túto funkcionalitu zabezpečí aplikácia Knox.
  • Zmeny sa dotkli aj povolení aplikácií na prístup k senzorom a údajom telefónu. Či už pri inštalácii, alebo pri prvom použití senzoru alebo prístupu k údajom sme vyzvaní na povolenie alebo odmietnutie prístupu pre danú aplikáciu.
  • Medzi inteligentné funkcie pribudlo upozorňovanie na neprečítané správy, zmeškané hovory, neprečítané e-maily po zodvihnutí telefónu zo stola. Upozornenie je oznámené krátkym zavibrovaním.
  • Prestavbou prešiel aj panel stavovej lišty. Vedľa tlačidiel na zapnutie alebo vypnutie senzora sa nachádza tlačidlo slúžiace na zobrazenie možností senzora.

Celou aktualizáciou sa nesie zmena dizajnu aplikácií. Všetky aplikačné okná sa zdajú byť graficky jednotné a jednoduchšie. Už len táto zmena prispeje k pohodlnejšiemu používaniu mobilného telefónu s touto verziou Androidu a čítačom obrazovky.

Záver

Po prechode na novšiu verziu operačného systému sme nezaznamenali žiadne problémy s používaním niektorej z funkcií telefónu. Prechod bol plynulý a bezproblémový. Na potrebu opätovného stiahnutia slovenského hlasu do rečovej syntézy sme boli pripravení z predchádzajúcich aktualizácií telefónu.

Okomentujte ako prví

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.