Stlačte "Enter" na preskočenie k obsahu

Samsung Galaxy A22 s Android 11 – časť 1.

Otestovali sme prístupnosť a funkcionalitu mobilného telefónu Samsung Galaxy A22 5G s operačným systémom Android 11. V texte sa dozviete, ako sme telefón prvý krát spustili a ako prebehla úvodná konfigurácia telefónu a asistenčnej technológie.

Unboxing

Telefón sme dostali v originálnej krabici priamo od výrobcu. V balení nájdeme samotný telefón, adaptér a kábel na nabíjanie, respektíve prepojenie s počítačom. Technické parametre nájdeme na adrese výrobcu popis Samsung Galaxy A22 5G.

V skratke:

  • displej 6,45“ – značne veľký;
  • operačná pamäť – 4GB;
  • batéria – 5000mAh;
  • úložisko – SD karta až do 1TB;
  • Power tlačidlo – na pravej strane zapustené do tela telefónu;
  • ovládanie hlasitosti – dvojtlačidlo na pravej strane vystupujúce z tela telefónu;
  • pod displejom sa nenachádza tlačidlo Domov.

Prvé spustenie

Telefón, tak ako je zvykom u všetkých výrobcov, sa dodáva s čiastočne nabitou batériou. Spustiť ho môžeme aj bez pripojenia k napájaciemu adaptéru. Pridržíme tlačidlo Power, až kým telefón krátko nezavibruje. Po cca 15 sekundách sa zobrazí prvá uvítacia obrazovka.

Máme možnosť spustiť asistenčnú technológiu. V telefóne je nainštalovaný Talkback. Dvakrát poklepeme na displej dvomi prstami s pridržaním pri druhom klepnutí. Držíme prsty na displeji, pokiaľ nezaznie výzva na opätovné poklepanie dvoma prstami pre spustenie Talkbacku. Výzva zaznie v anglickom jazyku. Po spustení Talkbacku je potrebné odsúhlasiť jeho podmienky. Potvrdíme tlačidlo OK v pravom dolnom rohu. Teraz môžeme pokračovať v úvodnej konfigurácii telefónu.

Nastavíme jazyk telefónu a následne pripojíme telefón k wifi sieti. Odporúčame pripojenie k wifi sieti nevynechať, keďže hneď začne vyhľadávanie aktualizácií, ich sťahovanie a inštalácia. To sa týka aj asistenčnej technológie a hlasového výstupu. Švihanie po položkách tu nefungovalo spoľahlivo. Museli sme „hľadať“ položky na displeji posúvaním prsta a poklepanie na tlačidlo uskutočniť v mieste zobrazenia tlačidla. Prístupnosť tohto procesu je tým značne obmedzená.

V nasledujúcom kroku telefón zisťuje a nastavuje parametre operátora telefónnej siete. Ak nemáme vloženú SIM kartu, tento krok bude po chvíli automaticky preskočený.

Telefón si po pripojení k wifi sieti a povolení aktualizácií vyžiada reštart. Po reštarte je ďalšia konfigurácia možná len s pomocou vidiacej osoby, ak sme ako jazyk zvolili Slovenčinu. Ak ponecháme niektorý zo svetových jazykov, napríklad Angličtinu, Nemčinu, Čínštinu …, hlasová odozva by mala fungovať aj po reštarte.

Po reštartenastavíme Google účet, alebo ho preskočíme. Povolíme alebo preskočíme zapnutie ochrany telefónu a následne nastavíme alebo preskočíme nastavenie konta Samsung.

Poznámka: Spustenie sme realizovali aj bez aktivácie Talkbacku v úvode konfigurácie telefónu. V takom prípade je proces spustenia a konfigurácie rovnaký ako pri ktoromkoľvek inom telefóne. Asistenčnú technológiu spustíme až na záver konfigurácie a následne ju príslušne nastavíme podľa odporúčaní a preferencií používateľa telefónu.

V poslednom kroku vykonáme nastavenie asistenčnej technológie. Ako prvé nastavíme ako hlasovú syntézu Google TTS. Prejdeme do Nastavenia > Zjednodušenie ovládania > Talkback > Nastavenia > Nastavenie prevodu textu na reč > Preferovaný nástroj prevodu textu na reč. Ako predvolený nástroj prevodu je nastavený Samsung TTS. Označíme Google TTS. Telefón sa ozve predvoleným Google hlasom pre Slovenčinu alebo jazyk, ktorý sme nastavili ako systémový jazyk v úvode konfigurácie telefónu. Po chvíli, za ktorú sa aktualizujú údaje hlasového výstupu (telefón musí byť pripojený k wifi sieti), je hlasová odozva telefónu už kvalitnejšia a znie prirodzenejšie a príjemne pre ucho.

V ďalších krokoch nastavíme ďalšie vlastnosti asistenčnej technológie: rýchlosť hlasovej odozvy, tlačidlá pre rýchle spustenie Talkbacku a ďalšie parametre.

Súvisiace články

Možnosti práce a vhodnú konfiguráciu mobilného telefónu sme už opísali v článkoch:

Ako sa pohol vývoj a kam sa uberajú možnosti asistenčnej technológie pre operačný systém Android, si môžete porovnať v recenziách na staršie modely telefónov od spoločnosti Samsung:

Podpora Nadácie Volkswagen Slovakia

Mobilný telefón Samsung Galaxy A22 sme mohli zaobstarať vďaka podpore Nadácie Volkswagen Slovakia.

Nadácia Volkswagen Slovakia - logo

Okomentujte ako prví

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.