Stlačte "Enter" na preskočenie k obsahu

VšZP ePobočka na webe aj v mobile s asistenčnými aplikáciami

Všeobecná zdravotná poisťovňa poskytuje svojim poistencom možnosť komunikovať so zdravotnou poisťovňou elektronickou formou. Poistenci majú k dispozícii webovú aplikáciu ePobočka VšZP, ako aj mobilnú aplikáciu pre telefóny s operačným systémom Android aj IOS. Pozreli sme sa na prístupnosť jednotlivých riešení

Webová aplikácia

Webovú aplikáciu nájdeme na adrese ePobočka VšZP. Pre vstup do aplikácie aktivujeme odkaz Vstup do ePobočky. Registrácia aj následné prihlasovanie je viacnásobne zabezpečené, keďže ide o jedny z najcitlivejších údajov, ku ktorým získavame prístup.

Registráciu môžeme zrealizovať priamo cez webovú aplikáciu. Potvrdením odkazu Registrácia sa sprístupní formulár, kde zadáme: meno, priezvisko, rodné číslo, telefón, e-mail, prihlasovacie meno do ePobočky a heslo pre prihlásenie. Na záver označíme, že nie sme robot a odošleme registračné údaje. Dôležité je nevynechať telefónne číslo ani e-mail pre ďalšie prihlasovanie či prihlásenie sa do mobilnej aplikácie. Rodné číslo je dôležité pre overenie, že sme poistencami VšZP.

Registrácia je úplne dokončená až v momente, keď je nám domov doručená Grid karta. Ide o papierovú kartu vo veľkosti zdravotného preukazu, ktorá obsahuje štvormiestne kódy v niekoľkých riadkoch a stĺpcoch. Využijeme ju napríklad pri prihlasovaní sa do ePobočky na webe bez mobilnej aplikácie alebo pri zriaďovaní prístupu do mobilnej aplikácie.

Po úspešnej registrácii máme prístup k našim zdravotným údajom, ktoré eviduje zdravotná poisťovňa. Taktiež môžme využiť dostupné služby pre komunikáciu s poisťovňou.

Ak sme sa úspešne zaregistrovali, môžeme sa prihlásiť. Potvrdíme odkaz Vstup do ePobočky. Zadáme prihlasovacie meno a heslo do editačných polí. Potvrdíme Prihlásiť a zvolíme si metódu overenia vstupu. Môžeme použiť Grid kartu a opísať kód z príslušného poľa, alebo zvolíme mobilnú aplikáciu. Pri využití mobilnej aplikácie sme vyzvaní na vstup do nej a potvrdenie prihlásenia sa do ePobočky. Mobilnú aplikáciu musíme mať aktivovanú, inak túto metódu nemôžme použiť. Prihlasovanie sa Grid kartou je starší spôsob, od ktorého poisťovňa postupne upúšťa.

Mobilná aplikácia

VšZP umožňuje využívať mobilnú aplikáciu na obidvoch najrozšírenejších platformách, Android aj IOS.

Do mobilnej aplikácie sa môžeme prihlásiť v prípade, že už máme prístup do ePobočky. Zadáme prihlasovacie meno a heslo a overíme vstup prostredníctvom Grid karty, zaslaním SMS kódu na registrované telefónne číslo, alebo navštívime pobočku VšZP či zmluvnú lekáreň, kde nám autorizujú mobilnú aplikáciu. My si zvolíme SMS kód. Ten opíšeme do zobrazeného poľa, ak je doručený na iný telefón ako ten, na ktorom je aplikácia, alebo počkáme na automatické načítanie z doručenej SMS správy. Následne si zvolíme štvormiestny PIN číselný kód, ktorý budeme používať pre vstup do aplikácie. Pri zadávaní číslic PIN-u nemáme žiadnu odozvu čítača obrazovky, preto si tento úkon vyžaduje väčšie sústredenie. Po zadaní štyroch číslic sa automaticky zobrazí výzva na opakované zadanie PIN-u. Táto výzva taktiež nieje nijako indikovaná čítačom. Zistíme to tak, že si švihaním prezrieme obsah displeja. Po zadaní potvrdzujúceho PIN-u sme automaticky prihlásení a PIN je uložený.

Po úspešnej aktivácii aplikácie sú automaticky načítané naše údaje dostupné v ePobočke.

Ak nemáme konto v ePobočke, absolvujeme registráciu, ktorá je obdobná ako už popisovaný postup pri registrácii cez web aplikáciu.

Aplikáciu môžeme mať na viacerých mobilných telefónoch. Na každom prístroji sa prihlásime do aplikácie už popisovaným postupom. Funkčnosť je všade rovnaká a nie je nijako obmedzovaná.

Ako je to s prístupnosťou

Prístupnosť webovej aplikácie aj mobilnej aplikácie pre Android a IOS je veľmi dobrá. Aj napriek tomu, že sa ojedinele vyskytnú nepopísané tlačidlá, nemali sme žiaden problém s ovládaním či prečítaním poskytovaných informácií.

Test sme realizovali v operačnom systéme Windows 11 s čítačom NVDA a prehliadačom Google Chrome, na mobilnom telefóne s Androidom 11 a Corvusom a na mobilnom telefóne iPhone s IOS 15.4 a Voice Overom.

Ďalšie užitočné informácie

Okomentujte ako prví

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.