Stlačte "Enter" na preskočenie k obsahu

Google Hangouts – komunikačný nástroj od Googlu

Spoločnosť Google ponúka svojim používateľom možnosť využívať jeho nástroj pre online komunikáciu medzi používateľmi Googlu. Nástroj nesie meno Hangouts. Nájdeme ho medzi aplikáciami spoločnosti dostupnom napríklad na webovej stránke google.sk, alebo aj z niektorých aplikácií, ak je v nich sprístupnená táto ponuka. Komunikačnú aplikáciu Hangouts môžu využívať používatelia služieb spoločnosti Google. V našom prípade ide najčastejšie o ľudí so zriadeným Gmail účtom. Ďalšími skupinami sú používatelia kancelárskych aplikácií či podnikoví používatelia platených služieb Googlu. Aplikáciu Hangouts môžeme používať v prostredí internetového prehliadača Google Chrome, Firefox a iných, ako aj pomocou samostatných aplikácií pre mobilné platformy Android a iOS.

Aplikácia nás po spustení privíta požiadavkami na prístup k webovej kamere a k mikrofónu počítača či mobilného telefónu. Takisto sme vyzvaní na zvolenie účtu, ktorý budeme v Hangouts používať. V prípade internetového prehliadača, v ktorom sme prihlásení svojim gmail účtom, táto voľba odpadá. Automaticky je zvolený účet, ktorým sme prihlásení. Orientácia v prostredí aplikácie je jednoduchá. Môžeme využiť rýchle navigačné príkazy pre prechod po tlačidlách, alebo prechádzame ovládacie prvky tabulátorom. Aplikácia disponuje aj niekoľkými klávesovými skratkami, ktoré nájdeme popísané v pomocníkovi aplikácie. Uvedieme snáď len príkaz Esc na zatvorenie okna s aktuálnym hangoutom teda konverzáciou.

Google Hangouts umožňuje uskutočňovať textovú, hlasovú a video komunikáciu medzi dvoma účastníkmi, no tiež organizovať skupinové meetingy. Pri skupinových meetingoch narazíme na obmedzenie 10 účastníkov pri videokonferencii a 150 účastníkov pri hlasovej konferencii. Aplikácia umožňuje uskutočniť spojenie s ľuďmi , ktorých máme v kontaktoch, ako aj s inými, ktorí v našom adresári nefigurujú. Pri aktivácií jednej z funkcií Začať videohovor, Začať telefonický hovor alebo Začať chatovú konverzáciu sa zobrazí okno na zadanie alebo vyhľadanie kontaktu, s ktorým máme záujem online komunikovať. Pre vytvorenie spojenia aplikácia vytvorí a pošle danému kontaktu pozvánku. Po jej doručení ju potvrdíme a tak sa pripojíme ku konverzácii. Iniciátorovi konverzácie sa ukáže prichádzajúce spojenie . Spojenie sa vytvorí tlačidlom Prijať. Prichádzajúcu komunikáciu môžeme odmietnuť rovnomenným tlačidlom. Pre ukončenie spojenia potvrdíme tlačidlo Ukončiť. Počas komunikácie je možné poslať fotografiu či videosúbor. Ten sa vloží do prebiehajúcej konverzácie tlačidlom Fotka v dolnej časti okna konverzácie. Otvorí sa dialóg na vyhľadanie fotografie či videa. Po ukončení spojenia sa informácia o ňom zaradí do histórie konverzácií či telefonických hovorov. Počas prebiehajúceho hovoru môžeme vypnúť prenos nášho zvuku či videa a opätovne ich zapnúť. Slúžia na to tlačidlá, ktoré nájdeme tabulátorom. V prebiehajúcej videokonverzácii môžeme aj zdieľať alebo prerušiť zdieľanie našej pracovnej plochy. Pre tento účel je rovnako sprístupnené tlačidlo s názvom Ďalšie. Po jeho aktivovaní nájdeme príslušnú funkciu šípkou nadol alebo nahor a zvolíme ju enterom.

V hornej časti aplikácie sú umiestnené odkazy na zobrazenie Kontaktov, Konverzácií a Telefonických hovorov. Ako prvú položku nájdeme v aplikácii Hangouts tlačidlo Ponuka. Jeho stlačením sa zobrazí zoznam funkcií, ktorý prechádzame šípkou nadol. Jednotlivé položky aktivujeme stlačením Enter. Okrem už spomínaných odkazov na kontakty či históriu konverzácií tu nájdeme aj Pozvánky, odkazy na stiahnutie mobilných aplikácií, Nastavenie Hangouts a Pomocníka.

V nastaveniach aplikácie nájdeme možnosť odkladu pripomínania pozvánok, indikáciu prichádzajúcich konverzácií zvonením, nastavenie profilovej fotografie, pravidlá pre blokovanie kontaktov a ďalšie možnosti.

V histórii konverzácií nájdeme záznamy o uskutočnených spojeniach. Záznam obsahuje údaje o tom, s kým bolo spojenie uskutočnené, akého druhu bolo a tiež dátum a čas konania. Z kontextovej ponuky môžeme zvoliť archivovanie konverzácie alebo jej odstránenie zo zoznamu.

Záver

Aplikácia umožňuje rýchlu a spoľahlivú komunikáciu medzi používateľmi s aktívnym gmail účtom. Môžeme sa medzi sebou porozprávať, alebo aj vidieť, či iba si písať textové správy. Taktiež môžeme odoslať fotografie či krátke video súbory. Aplikácia neumožňuje nahrávanie priebehu konverzácie ako konkurenčné aplikácie. Na základnú komunikáciu však úplne postačuje.

Google Hangouts je výborne prístupná pre obsluhu z klávesnice s pomocou čítača obrazovky. Najlepšiu ovládateľnosť sme dosiahli s čítačom NVDA v prostredí Google Chrome. Po dopísaní tohto článku spoločnosť Google uvoľnila používanie Hangouts pre všetkých používateľov bez akýchkoľvek poplatkov a limitov.

Jeden komentár

  1. Silvia Urminská
    Silvia Urminská 3. februára 2021

    Google Hangouts poznám; používala som ho len na textovú komunikáciu, a to s čítačom Jaws 13 vo Firefoxe. Páči sa mi táto aplikácia. Pri čítaní tohoto článku mi napadlo, či existuje skutočnosť, že si nevidiaca dopisuje s nepočujúcou?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.