Stlačte "Enter" na preskočenie k obsahu

Jarná Agora 2021 pozýva na oslavu Svetového dňa prístupnosti

Vo štvrtok 27. mája o 16:00 vypukne jarná Agora 2021 – unikátne vzdelávacie podujatie zamerané na informačné a komunikačné technológie pre používateľov so zrakovým postihnutím. V najbližších (týž)dňoch sa uskutočnia ďalšie on-line aktivity (tutoriály, on-line workshopy a diskusie), ktorých termíny ešte zverejnené nie sú.

Organizátor: Středisko pro pomoc studentům se specifickými nároky – Teiresiás

Miesto konania: agora.muni.cz, YouTube,Facebook, Pélion, Poslepu, nástroje pro online komunikaci

Jazyk: Na facebookovej stránke Střediska Teiresiás budete môcť sledovať živý prenos v češtine, simultánne tlmočenú verziu do angličtiny prinesie jeho YouTube kanál.

Termín plenárnej sekcie: 27. mája od 16:00 do 18:00

Program:

  1. Karthik Kannan, Envision: Poslechni si to, co chceš videt – s aplikací a brýlemi Envision: Karthik Kannan, spoluzakladateľ spoločnosti Envision, bude hovoriť o tom, ako vznikla myšlienka vyvinúť Envision, čo aktuálne dokáže (vrátane ukážky), a čo plánujú do budúcna.

  2. Tomáš Hrdinka, Spektra, v.d.n.: Pokročilá práce se ZoomTextem: autor príspevku sa pozrie na pokročilé funkcie ako sú práca s viacerými monitormi, vyhľadávač, AppReader a oblasti čítania. Väčší priestor na otázky a skúšanie budete mať na pripravovanom workshope.

  3. Michal Jelínek: Jak číst knihy efektivne – práce v programu WinMenu 2 Beletrik pro mladší a pokročilé: postupov, ako čítať na počítačoch s Windows digitálne knihy pomocou hlasového výstupu existuje veľmi veľa – od veľmi jednoduchých po veľmi sofistikované. Kde sa na tejto škále nachádza špeciálny program WinMenu 2 Beletrik a aké možnosti na efektívnu prácu ponúka? To všetko na základe svojich skúseností z praxe lektora predstaví Michal Jelínek.

  4. Markéta Outratová, Transkript online, s.r.o.: Psaní Hrave – online aplikace pro výuku psaní na klávesnici prístupná žákům se zrakovým postižením: pracovníci pedagogických centier dlhodobo poukazujú na veľmi nízku úroveň písania na klávesnici žiakov a študentov s postihnutím zraku, ktorí sa vzdelávajú v bežných školách. Spoločnosť Transkript online, ktorá je zamestnávateľom nevidiacich prepisovateľov, realizuje s podporou Nadačního fondu Českého rozhlasu Světluška projekt, ktorého hlavným cieľom je podporiť klávesnicovú gramotnosť týchto žiakov. on-line hrací kurz Psaní Hravě už využíva niekoľko základných a stredných škôl po celej ČR. Projektový tím adaptovanú verziu tejto aplikácie pilotne overuje v skupine šiestich slabozrakých žiakov, pripravuje testovaciu fázu dospelými nevidiacimi a potom bude pomôcka k dispozícii školám a ďalším inštitúciám, vzdelávajúcim osoby so zrakovým postihnutím.

  5. Petr Dušek: Vzdělávací nejen hmatové sady s pomocí 3D tisku: ide o experimentálnu vzdelávaciu sadu s názvom Jurij Gagarin nás pozval do vesmíru!, ktorá vznikla pri príležitosti 60. výročia štartu prvého človeka do vesmíru. Sada obsahuje publikáciu v bodovom písme a čiernotlači, niekoľko 3D modelov a reliéfov, audio nahrávku, digitálne podklady. Je to spoločné dielo Strediska Teiresiás, Odbornej skupiny pre bezbariérovú astronómiu a kosmonautiku Českej astronomickej spoločnosti, Nadačného fondu Českého rozhlasu Světluška a partnerského Fondu Kaufland. Gagarinom vzdelávacie nielen hmatové sady nekončia, v pláne sú ďalšie zaujímavé, zamerané napr. na oblasť zdravotníctva.

  6. Gabriela Drastichová, Nadační fond Českého rozhlasu: Půjčovna kompenzačních pomůcek a sportovního vybavení: Světluška v máji otvorila Požičovňu kompenzačných pomôcok a športového vybavenia pre ľudí so zrakovým postihnutím. Pomôcku si krátkodobo i dlhodobo môžu požičať nevidiaci a slabozrakí, ktorí ju nemajú, alebo ju majú, ale sa im pokazila a čakajú na opravu, tí, ktorí čakajú na vybavenie príspevku od úradu práce, alebo tí, ktorým sa zrak výrazne zhoršuje, ale na príspevok od úradu práce ešte nemajú nárok. Samozrejme, o požičanie pomôcok sa môžu uchádzať aj rodiny s deťmi so zrakovým postihnutím, ktoré ju neraz potrebujú len na krátky čas, alebo zvedavci – Světluška totiž katalóg pomôcok priebežne dopĺňa aj o technologické novinky, takže si ich možno vyskúšať v každodennom živote bez nutnosti kúpy. Výpožičky sú bezplatné, uhrádza sa iba jednorazový poplatok.

  7. Roman Kabelka, Josef Konečný: Eureka A4 – fenomén své doby: v týchto mesiacoch je to presne 30 rokov, čo sa v Československu začala predávať Eureka A4, mikropočítač ušitý na mieru používateľom so zrakovým postihnutím. Pretože tento počítač má nepochybne veľkú zásluhu na tom, že sme po páde železnej opony v oblasti využívania asistenčných technológií pomerne rýchlo dobehli svet, autori sa rozhodli zaznamenať, čo Eureka dokázala, na akých technológiách stála a čo pre svojich používateľov znamenala. V rámci svojho príspevku predstavia projekt, ktorý formou webovej prezentácie tieto informácie sprístupní komukoľvek, kto sa bude chcieť dozvedieť viac, alebo si len tak zaspomínať.

Odkaz na viac informácií Jarní Agora 2021 ONLINE: oslavte s námi Světový den přístupnosti

Okomentujte ako prví

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.