Stlačte "Enter" na preskočenie k obsahu

NVDA 2021.1: Ako si poradiť so starými doplnkami

V týchto dňoch vyšla nová verzia NVDA s označením 2021.1. Okrem príjemných noviniek so sebou prináša aj nutnosť aktualizovať doplnky, ktoré používate.

Kde nájsť nové doplnky

Počas aktualizácie vás NVDA pravdepodobne upozorní na to, že máte nainštalované doplnky, ktoré v novej verzii nebudú fungovať. Ich zoznam si môžete zobraziť rovno v okne s aktualizáciou. Existujú dva možné spôsoby, ako doplnky aktualizovať:

Aktualizačný nástroj

Použite Aktualizačný nástroj pre doplnky. Tento doplnok môžete nainštalovať pred alebo aj po aktualizácii NVDA. Po aktualizovaní NVDA z menu nástroje aktivujte položku Skontrolovať aktualizácie doplnkov. Zobrazí sa zoznam doplnkov na aktualizovanie. Potvrďte tlačidlom aktualizovať. Týmto spôsobom sa aktualizuje väčšina doplnkov vrátane NVDA Remote.

Ručným stiahnutím nových verzií

Žiaľ, mnohé populárne doplnky nie sú súčasťou aktualizačného mechanizmu NVDA, prípadne nie je jednoduché vyhľadať ich aktuálne verzie. V čase písania tohto textu je už oficiálne dostupná nová verzia NVDA Remote, ktorá sa nainštaluje aj s pomocou aktualizačného nástroja popísaného vyššie, prípadne môžete inštalovať Z oficiálneho zdroja. Nové verzie doplnkov je tiež možné inštalovať aj z webovej stránky doplnkov.

Pokiaľ využívate hlasový výstup Vocalizer (hlasy Zuzana, Iveta, Laura a podobne), a používate ich cez doplnky NVDA (teda nie cez rozhranie sapi5), je potrebné stiahnuť a nainštalovať Aktuálnu verziu ovládača.

Čo prináša nová verzia NVDA 2021.1?

  • Vylepšenia pri čítaní správ a zoznamu udalostí v Outlooku.
  • V režime prehliadania je teraz možné z Braillovského riadka aktivovať prvky aj v prípade, že sa kurzor nachádza nie na názve, ale na type prvku (napríklad kurzor stojí na skratke odk pre odkaz). Toto je užitočné napríklad vtedy, ak chcete takto začiarknuť políčko, ktoré nemá popis.
  • NVDA odteraz upozorní, že nie je možné opticky rozpoznať text na obrazovke, ak je aktivované tienenie obrazovky.
  • Pridané nové matematické symboly. Keďže spoločnosť Adobe viac nepokračuje vo vývoji Adobe Flash, NVDA takisto viac nepodporuje tieto prvky.
  • Zrýchlená odozva v aplikácii Visual Studio.
  • V aplikácii Wordpad správne funguje oznamovanie indexov.
  • Prečiarknutie, horný a dolný index pre celé bunky v aplikácii MS Excel sú správne oznamované, ak je táto možnosť zapnutá.
  • Opravené oznamovanie veľkých písmen zmenou výšky hlasu pri syntézach reči používajúcich rozhranie Sapi4 a opravené nesprávne oznamovanie veľkých písmen s prízvukom alebo diakritikou pri zapnutom slovnom oznamovaní veľkých písmen.

Celý zoznam zmien nájdete po aktualizácii NVDA v menu pomocník > novinky.

Okomentujte ako prví

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.