Stlačte "Enter" na preskočenie k obsahu

NVDA 2021.3: Zjednotený štandard pre braillovské riadky a vylepšenia pre MS Office

V týchto dňoch sa k vám pravdepodobne už dostala nová verzia NVDA 2021.3. Žiaľ, opäť je potrebné po jej nainštalovaní aktualizovať niektoré doplnky. Dobrou správou je, že mnohé (napríklad NVDA Remote či Hlasy Vocalizer) sú už na túto verziu pripravené. Z hľadiska funkcionality nepribudli výrazné novinky, určite ale môžeme spomenúť nasledovné:

Zmeny pre používateľov balíkov MS Office

Moderné stromové zobrazenie komentárov v dokumentoch MS Word je možné prezerať aj s použitím NVDA v prípade, že je vypnutá podpora UIA. Medzi dokumentom a zobrazením komentárov sa prepíname skratkou alt+F12.

NVDA v nových verziách produktov Office používa na sprístupnenie rozhranie UIA. V tomto rozhraní bola pridaná podpora pre synchronizáciu kurzora v režime prehliadania s kurzorom v režime fokusu tak, že zmeny môže sledovať aj vidiaca osoba. Tiež sa kurzor plynule posúva aj pri plynulom čítaní. NVDA tiež v novších vydaniach Ms Word umožňuje čítať po vetách, oznamovať odsadenie a sledovať zmeny.

Ďalšie novinky

  • V systéme Windows od verzie 10 NVDA pri vyhľadávaní v ponuke štart a iných oknách (napríklad nastaveniach) oznamuje počet návrhov.
  • Pri čítaní stavového riadka sa odteraz nepresúva prehliadací kurzor na pozíciu stavového riadka. Pokiaľ potrebujete presúvať kurzor na pozíciu stavového riadka, nastavte skratku v dialógu klávesové skratky, časť objektová navigácia.
  • Odteraz by už nemali zamŕzať klávesy ctrl a shift.
  • NVDA viac dvakrát neopakuje názov stĺpca pri čítaní hlavičky bunky tabuľky v prehliadači Chrome.
  • Ak je zakázaný doplnok odinštalovaný a neskôr opätovne nainštalovaný, je aj automaticky povolený.
  • NVDA dokáže identifikovať viac textu v dialógoch aplikácie LibreOffice Writer, napríklad v potvrdzovacích oknách.
  • V systéme Windows 11 NVDA viac pri prechádzaní medzi oknami cez alt+tab neoznamuje „pane“.

Novú verziu NVDA môžete nainštalovať z menu pomocník. Tu nájdete aj kompletný zoznam zmien.

Okomentujte ako prví

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.