Stlačte "Enter" na preskočenie k obsahu

Píšeme texty braillovym písmom na smartfóne s dotykovým displejom

Používanie virtuálnych klávesníc na dotykových mobilných telefónoch je pre nevidiacich či slabozrakých prinajmenšom veľmi zdĺhavé. Spôsob ovládania telefónu upraveného asistenčnou aplikáciou síce umožňuje ovládať telefón aj bez zrakovej kontroly, zároveň však spomaľuje ovládanie telefónu. Najvýraznejšie sa to prejavuje pri písani textov. Jedným zo spôsobov, ako riešiť situáciu, je využiť vstavanú alebo aj dodatočne inštalovanú braillovskú klávesnicu. Situácia v tomto smere je v súčasnosti dobrá. Operačné systémy Android aj IOS majú integrovanú možnosť písať Braillovym písmom. Braillovym písmom môžeme písať aj po doinštalovaní aplikácií virtuálnych klávesníc umožňujúcich písať braillom. Túto možnosť nájdeme aj v čoraz viac rozšírenom sete aplikácií corvus. V texte nižšie si uvedieme, ako aktivovať písanie braillovym písmom a ako túto funkciu používať.

Píšeme Braillovym písmom v iPhone

Operačný systém iOS a teda aj mobilné telefóny iPhone majú integrovanú možnosť písania Braillovym písmom v asistenčnej aplikácii Voice Over. Aby sme písanie Braillovym písmom mohli využívať, musíme vykonať niektoré nastavenia.

  1. Zapneme možnosť používať Braillovo písmo. Prejdeme do Nastavenia > Prístupnosť > Voice Over > Braillovo písmo, kde označíme položku „Zobraziť dotykovú klávesnicu“.
  2. Nastavíme používanie Slovenskej prekladovej tabuľky. Ako v bode 1 prejdeme na položku „Braillove tabuľky“ a otvorríme ju. Ako „Vybraná Braillová tabuľka“ musí byť Slovenčina LibLouis. Ak je tabuľka iná, pridáme ju a zároveň odstránime tú, ktorá tam bola predtým.
  3. Pridáme položku „Braillov displej vstup“ medzi akcie rotora. Prejdeme do časti Nastavenia > Prístupnosť > Voice Over > Rotor. Tam označíme položku „Braillov displej vstup“.

Tým by sme mali mať nastavenú virtuálnu Braillovskú klávesnicu a môžeme ju používať.

Píšeme text

Po aktivovaní niektorého z editačných polí (napríklad pri písaní SMS správy, vyhľadávaní na internete, vkladaní poznámky) sa štandardne zobrazí virtuálna klávesnica. Prepneme ju na Braillovskú otáčaním rotora na položku „Braillov displej vstup“. Teraz môžeme začať písať spôsobom ako na pichtovom písacom stroji.

Pri prvom použití Braillovskej klávesnice realizujeme kalibráciu. Tou nás sprevádzajú hlasové inštrukcie Voice Overa. Stačí plniť jeho pokyny. Ak chceme rekalibrovať polohu prstov pre zadávanie znakov, klepneme naraz troma prstami pre body 4, 5 a 6 a hneď za tým klepneme prstami pre body 1, 2 a 3. Voice Over oznámi, že došlo ku kalibrácii. Hneď potom môžeme začať písať.

Písanie môže prebiehať v režime obrazovky od seba, kedy je displej smerom od nás a zadná strana je otočená k telu používateľa. Telefón držíme medzi palcami a malíčkami ľavej aj pravej ruky. Telefón smeruje dlhou stranou s tlačidlami pre ovládanie hlasitosti hore. Text píšeme voľnými prstami. Píšeme šesťbodovým variantom písma. V režime na stole je telefón položený na stole, displej smeruje k stropu a dlhá strana s tlačidlami pre ovládanie hlasitosti smeruje k nám. Položíme prsty na displej a píšeme rovnako šesťbodovým písmom.

Znaky zadávame klepnutím jedným alebo viacerými prstami pre príslušné body v braillovom písme. Môžeme tiež využiť gestá pre nasledujúce úkony:

  • Vloženie nového riadku – potiahnutie dvoma prstami doprava;
  • Vloženie medzery – potiahnutie jedným prstom doprava;
  • vymazanie jedného znaku vľavo – potiahnutie jedným prstom doľava;
  • Prechádzanie navrhovaného pravopisu – potiahnutie jedným prstom hore alebo dole;
  • Zadanie znaku CR (potvrdenie) alebo odoslanie správy – potiahnutie troma prstami nahor.

Gestá môžeme upraviť podľa našej potreby:

Ak chcete zobraziť alebo upraviť príkazy a gestá, ktoré je možné používať, ak je zapnutý režim Braillovský displej (vstup), prejdite do Nastavenia > Prístupnosť > VoiceOver > Príkazy > Braillovský displej (vstup).

Set aplikácií Corvus

V mobilných telefónoch s operačným systémom Android môžeme ako asistenčnú technológiu použiť set aplikácií Corvus. Ide o dodatočne inštalovaný balík, ktorý prispôsobuje ovládanie dotykového telefónu primárne pre potreby nevidiaceho používateľa. Od verzie 2021.2.0 obsahuje aj podporu pre písanie Braillovym písmom na dotykovom displeji.

Spustenie a konfigurácia

Zadávanie Braillovym písmom povolíme v časti: Nastavenie > Klávesnica > Konfigurovať písanie Braillovym písmom. Zapneme možnosť „Používať ako sekundárnu klávesnicu pri vhodnom naklonení telefónu“. V nastaveniach môžeme povoliť písanie v rukách, kedy držíme telefón displejom od seba medzi palcami a malíčkami ľavej a pravej ruky. Podporený je aj režim na stole. V tomto režime je telefón zadnou stranou položený na stole a displejom smeruje k stropu. Môžeme povoliť jeden alebo aj obidva režimy. Telefón sa dokáže medzi nimi prepínať podľa polohy a naklonenia telefónu. Medzi nastaveniami sa nachádzajú aj možnosti pre resetovanie kalibrácie pre obidva režimy. Po resetovaní kalibrácie alebo pri prvom použití braillovskej klávesnice si od nás systém vyžiada kalibráciu, zapamätanie polohy prstov pre jednotlivé body braillovho písma. Kalibrácia prebehne v prvom editačnom poli, kde budeme chcieť písať text. Kalibrácia je sprevádzaná hlasovými pokynmi, stačí ich nasledovať.

Píšeme Braillom

Po nakonfigurovaní už stačí pri písaní (teda kurzor sa nachádza v editačnom poli pre zadávanie textu) nakloniť telefón displejom od seba, alebo ho položiť na stôl displejom nahor. Aktivuje sa písanie braillovym písmom a my môžeme písať. Aktivácia Braillovskej klávesnice je oznámená hlasom.

Popri písaní môžeme vykonávať aj niektoré gestá:

  • Nový riadok – švih ľavým ukázovakom doľava;
  • Zadanie medzera – švih pravým ukázovakom doprava;
  • Vymazanie jedného znaku – švih pravým ukázovákom doľava.

Ostatné gestá nájdete v príručke alebo v návodoch na webe hovoriacemobily.sk

Píšeme Braillovým písmom na Androide

Operačný systém Android má v sebe integrovanú asistenčnú aplikáciu Talkback. Tá ma v sebe zapracovanú podporu pre písanie Braillovým písmom. Nie je potrebné inštalovať dodatočné aplikácie. Podrobne sme sa na fungovanie písania Braillovým písmom pozreli v článku Praktické skúsenosti s používaním Braillovej klávesnice v čítači TalkBack. Na tomto mieste len uvedieme, že nie je možné zadávať slovenské písmená s diakritikou ani v najnovšej verzii asistenčnej technológie od Googlu. Písať môžeme v anglickej, španielskej alebo arabskej braillovej verzii abecedy.

Aplikácie braillovských klávesníc

Pre IOS ako aj pre Android existuje niekoľko aplikácií poskytujúcich službu písania Braillovým písmom. Môžeme si ich nainštalovať z príslušného obchodu s aplikáciami. Dostupné sú platené aj bezplatné varianty. Niekoľko z nich nájdeme v zozname na stránke Virtual Braille keyboard aps. Aplikáciou s azda najširšími službami je Advanced Braille Keyboard. Disponuje podporou českého braillovho písma, ktoré je jazykovo najbližšie slovenčine. U ostatných klávesníc je potrebné rátať s tým, že podpora pre Slovenskú Braillovú abecedu nebude k dispozícii.

Záverom

Ak chceme využívať písanie Braillovym písmom na dotykovom displeji a požadujeme aj podporu Slovenského jazyka, najschodnejšie riešenia sa zdajú byť:

  • IOS (iPhone) – zabudovaná podpora priamo vo Voice Overi;
  • Android – inštalácia setu aplikácií Corvus a využitie zabudovanej funkcionality písania Braillovym písmom.

Zdroje

Zadávanie Braillovho písma priamo na obrazovke iPhonu pomocou Voice Overu Braillovská klávesnica v Corvus Praktické skúsenosti s používaním Braillovej klávesnice v čítači TalkBack Virtual Braille keyboards aps SwiftBraille | Blind Help Project Advanced Braille Keyboard v5.3 | Blind Help Project

Okomentujte ako prví

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.