Stlačte "Enter" na preskočenie k obsahu

Prístupný merač spotreby energie v domácnosti (AIGH)

Spotrebované energie a najmä platba za ne tvoria významnú položku v rozpočte každej domácnosti. Ako si však udržať prehľad o spotrebovanej elektrickej energii či plyne? Riešením môže byť inteligentný merač spotreby energií navrhnutý pre potreby ľudí so zrakovým znevýhodnením. Dde také niečo existuje? Vo Veľkej Británii majú spotrebitelia možnosť požiadať svojho dodávateľa energií o výmenu merača energie za prístupný Smart merač (AIGH).

Akými vlastnosťami sa tento prístroj vyznačuje:

  • Disponuje vysokokontrastným displejom, ktorý je farebne prispôsobený pre ľudí s poruchami vnímania farieb.
  • Na displeji sú zobrazované informácie vo zväčšenej podobe tak, aby ich mohli dobre vnímať aj slabozrakí ľudia.
  • Smart merač energie obsahuje šesť reliéfnych dobre hmatateľných tlačidiel pre ovládanie funkcií prístroja. Tlačidlá sú vybavené aj hmatovou odozvou.
  • Obsahuje tri výrazné LED indikátory oznamujúce stav a prevádzku prístroja.
  • Obsahuje vstavaný hlasový výstup prevodu textu na reč, ktorý hlasom oznamuje zobrazované informácie na displeji. Informácie z merača môžu takto získať aj nevidiaci.
  • Umožňuje nastavenie hlasitosti hlasového výstupu. Vhodné pre ľudí so slabším sluchom.
  • Namerané údaje priamo odosiela spoločnosti poskytujúcej energiu pre domácnosť. Nie je preto nutné fyzicky odčítať stav nameraných hodnôt.

Ako sa k Smart meraču energie spotrebitelia dostanú

Vláda Veľkej Británie sa dohodla so spoločnosťami distribujúcimi energiu pre domácnosti, že všetkým spotrebiteľom poskytnú inteligentné (Smart) merače spotrebovanej energie. Zákazníci, ktorí majú záujem o prístupný Smart merač, tak iba kontaktujú svojho dodávateľa energií a ten im zabezpečí výmenu merača bezplatne.

Je Smart merač (AIGH( skutočne prístupný

Prístroj bol vyvinutý v spolupráci s Kráľovským národným inštitútom pre nevidiacich (RNIB( vo Veľkej Británii, ktorý prístroj aj testoval s ohľadom na požiadavky nevidiacich a slabozrakých ľudí.

Záverom

Dúfajme, že sa týmto príkladom budú inšpirovať aj dodávatelia u nás a my si budeme mať možnosť sami kontrolovať spotrebu energií.

Zdroje

Accessible smart energy meters THE ACCESSIBLE IN-HOME DISPLAY

Okomentujte ako prví

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.