Stlačte "Enter" na preskočenie k obsahu

Zvýšený komfort pri písaní a editácii textu s qwerty a brailovou klávesnicou Corvus 10

V podobe vianočného darčeka existujúci používatelia aplikačného setu Corvus dostali k dispozícii verejnú beta verziu nadchádzajúcej verzie Corvus 10. Kompletný popis tejto verzie zverejnili samotní autori v článku o verzii Corvus 10 beta. Pri tejto príležitosti by som veľmi rád zdôraznil, ako príjemne sa zmenili dostupné možnosti písania a upravovania textu.

Corvus má totiž zabudovanú veľmi svižnú, starostlivo udržiavanú a do slovenčiny aj češtiny lokalizovanú brailovú aj qwerty klávesnicu v jednom. Samozrejme, tých typov klávesníc a možností písania je viac, qwerty a brail spomínam dnes preto, lebo používanie klávesnice je k dispozícii aj v bezplatnej verzii Corvus a použitím práve klávesnice zabudovanej do aplikačného setu Corvus sa komfort pri striedaní qwerty klávesnice s brailovou klávesnicou teraz ešte zvyšuje. Možno by vás zaujala informácia, že ak telefón držíte v orientácii na výšku, zobrazí sa qwerty klávesnica. Ak telefón položíte na stôl alebo na kolená v orientácii na šírku, alebo položíte na prsty v rukách, môžete si automaticky alebo voliteľne po vykonaní gesta nastaviť aktiváciu brailovej klávesnice. V tejto konfigurácii je to naozaj to najlepšie z oboch svetov, čo si môžete želať. Dlhým pridržaním tlačidla na pridávanie hlasitosti (1shift) ešte môžete do tejto konfigurácie zapojiť aj diktovanie hlasom, vrátane diktovania najčastejšie používaných interpunkčných a iných špeciálnych znakov. Ak by to stále nestačilo, môžete si nastaviť aj vlastné krátke inteligentné frázy, ktoré počas písania dokážete veľmi rýchlo v štýle automatického dokončovania rozvinúť na nastavené frázy bez ohľadu na to, či píšete na qwerty alebo brailovej klávesnici. Brailová klávesnica má zabudované ľahko dosiahnuteľné gestá užitočné pri práci s textom a režim čítania. Qwerty klávesnica je prispôsobiteľná a obsahuje tie najlepšie funkcie inšpirované klávesnicami v systémoch Android aj IOS. Písať je možné pridržaním alebo priklepávaním. Veľkosť a rozloženie sú prispôsobiteľné, qwerty klávesnica dokonca obsahuje aj klávesy dĺžeň a mäkčeň, ak radi píšete podobným spôsobom ako na klasickom kancelárskom písacom stroji.

Ako to nastaviť

Ak ešte nemáte nainštalovanú aktualizovanú verziu Corvus 10, aktualizáciu si najprv stiahnite a potom nainštalujte cez ponuku Corvus -> Pomocník -> Aktualizácie. To, či je Corvus klávesnica nastavená ako predvolená klávesnica v systéme, skontrolujte a nastavte cez Corvus ponuku -> Pomocník -> Kontrola android nastavení. V aplikačnom sete Corvus v nastaveniach prejdite do časti Klávesnica a nastavenie Klávesnica pre alfanumerický vstup si nastavte na Klávesnica qwerty. V časti Konfigurovať písanie brailom si zapnite Automatický režim, prispôsobovať podľa polohy zariadenia a tiež Používať ako sekundárnu klávesnicu (pri vhodnom naklonení telefónu). A podľa toho, ako máte v úmysle uchopiť telefón, zapnite jednu z volieb alebo aj obe voľby Povoliť režim v rukách alebo Povoliť režim na stole.

Užitočné návody

Ak ste úplne nový používateľ aplikačného setu corvus, pred inštaláciou vám ešte odporúčam siahnuť po tutoriáloch, kde okrem toho, že sa veľa dozviete, si môžete vypočuť, ako písanie a práca s textom v corvuse funguje ešte pred tým, než si to vyskúšate na vlastnej koži. Z ponúknutých návodov v kontexte tohoto článku odporúčam:

Vo verzii Corvus 10 sa výrazných zmien dočkal aj zabudovaný čítač obrazovky. Myslím si, že je ten správny čas ho začať používať, pretože je tiež dostupný bezplatne a ponúka vysokú pridanú hodnotu. Pri aktívnej klávesnici aj aktívnom čítači Corvus získate bezproblémové prepínanie qwerty aj brailovej klávesnice, ako aj integrovanú skúsenosť pri prechode z prostredia akejkoľvek android aplikácie sprístupnenej čítačom obrazovky do prostredia zobrazenej ozvučenej klávesnice Corvus.

Čo ak používam iný čítač obrazovky?

Ak na prechod na trvalé používanie čítača Corvus potrebujete nejaký čas, alebo ak sa z nejakého dôvodu nedokážete vzdať používania existujúceho čítača a ste ochotní trošku experimentovať, Corvus klávesnicu pri vhodnom nastavení môžete použiť aj s iným čítačom. V takomto prípade postupujte podľa štandardného postupu z dokumentácie corvus, po nainštalovaní Corvusu bežne prejdite Kontrolou android nastavení v časti Pomocník. Nastavenie Corvusu na takéto použitie ukončite tým, že v nastaveniach Corvus v časti Čítač obrazovky vypnite voľbu Automaticky aktivovať pri opustení corvusu.

Inštrukcie pre používateľov čítača Talkback

Brailovú klávesnicu s podporou slovenčiny obsahuje aj čítač obrazovky Talkback, ktorý je zabudovaný do väčšiny dnes predávaných zariadení so systémom Android. O Brailovej klávesnici zabudovanej do čítača Talkback sme na blind revue už písali viac než pred 2 rokmi. Odvtedy Brailová klávesnica Talkback dostala podporu slovenčiny. Na prepínanie medzi klasickou qwerty klávesnicou a brailom odporúčajú tvorcovia talkback používať okrem klávesnice zabudovanej do Talkbacku ešte aj klávesnicu Gboard od spoločnosti Google a na samotné prepínanie použiť tlačidlo Prepnúť metódu vstupu, ktoré sa zobrazuje v systéme android na spodnej hrane displeja spolu s tlačidlami späť, domov a nedávne aplikácie. Používanie Corvus klávesnice s Talkbackom nie je úplne priamočiare, pretože Talkback nedokáže automaticky deaktivovať podporu pre skúmanie dotyku pri zobrazení klávesnice Corvus. Zmenou nastavení skratiek dostupnosti cez aplikáciu Nastavenia systému android je možné si na spodnej hrane displeja s navigačnými tlačidlami nechať zobraziť tlačidlo dostupnosť a na toto tlačidlo si nastaviť spúšťanie aplikácie Talkback. Ak by ste chceli využiť prednosti corvus klávesnice, qwerty a brail sa vám na corvus klávesnici bude prepínať automaticky podľa polohy zariadenia, ale na vypnutie a zapnutie talkback pri zobrazení alebo skrytí klávesnice budete musieť použiť tlačidlo prístupnosti.

Inštrukcie pre používateľov čítača Jieshuo (Doplnené 1. februára 2024)

Služby prístupnosti oboch riešení aj Corvus aj Jieshuo môžu ostať spustené. Jieshuo je možné nastaviť tak, aby pri zobrazení klávesnice corvus alebo inej súčasti prostredia corvus neposkytoval spätnú väzbu cez hlasový výstup a ani nespracúval vykonávané gestá. V nastaveniach čítača Jieshuo aktivujte tieto voľby:

  • Pokročilé nastavenia -> Nastavenia metódy vstupu -> Pozastaviť skúmanie dotykom pri zobrazení klávesnice
  • Nastavenia akcií -> nepreložená položka nastavenia operácií (nachádza sa medzi položkami Téma s gestami pre konkrétnu aplikáciu a Nastavenie posúvania) -> Používať herný režim. Zobrazí sa zoznam so všetkými nainštalovanými aplikáciami. V tomto zozname začiarknite poklepaním možnosť nazvanú Corvus, potvrďte tlačidlom OK a nastavenia ukončite postupným stláčaním tlačidla späť.

V nastavení Corvus predovšetkým na zariadeniach Samsung, alebo možno aj na ďalších zariadeniach, ktoré sme nemali možnosť otestovať odporúčame v časti Gestá -> Gestá v čítači obrazovky deaktivovať voľbu Rozšírené gestá. Predídete tak konfliktu čítačov Jieshuo a Corvus.

Ak ste postupovali podľa týchto odporúčaní, obe aplikácie budú fungovať každá na to, čím sa vyznačuje najviac. Jieshuo sa použije ako čítač obrazovky a Corvus bude pracovať ako klávesnica.

Záver

Vysvetlili sme si prednosti písania a práce s textom s použitím brailovej a qwerty klávesnice v Corvus verzii 10 a tiež sme zabrdli do nastavení pre pokročilých a pri tom poukázali na vysokú prispôsobiteľnosť ako aplikačného setu corvus tak aj systému android. Odporúčam vám, ak vás tieto témy zaujímajú, siahnuť aj po používateľskej príručke corvus a tiež si vypočuť ponúkané audio návody. Všetky predstavené aplikácie majú ďaleko rozsiahlejšie možnosti a je veľmi pravdepodobné, že použitie ich ostatných funkcií si tiež budete chcieť nastaviť podľa vašich skutočných preferencií.

Okomentujte ako prví

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.