Stlačte "Enter" na preskočenie k obsahu

Doplnok pre NVDA: Place Markers – záložky pozícií na webových stránkach

Navštevujeme často niekoľko webových stránok a chceme sa ocitnúť hneď na pozícii, ktorá nás zaujíma? Priradíme danému miestu záložku pozície. Pri nasledujúcom otvorení webu sa jedným príkazom presunieme na miesto, ktoré nás zaujíma. Nemusíme sa teda prehrýzať všetkým obsahom v úvode webovej stránky.

Ako na to s čítačom NVDA? Využijeme služby doplnku Place Markers. Rozšírenie pre čítač NVDA stiahneme z webovej adresy doplnku a nainštalujeme. Do ponuky čítača pribudnú položky Možnosti > záložky s položkami pre otvorenie priečinka s uloženými záložkami, tiež ich zálohovanie a obnovenie. Môžeme ešte otvoriť a prehliadať reťazce hľadania, ktoré sme uskutočnili pomocou tohto doplnku. Pribudne aj skupina Záložky v nastavení klávesových skratiek. Tu sú definované niektoré klávesové skratky pre funkcie doplnku. Môžeme ich zmeniť ako aj zadefinovať vlastné príkazy pre zatiaľ nedefinované položky.

Vytvárame záložky pozícií

Novú záložku definujeme klávesovým príkazom NVDA+Shift+Ctrl+k. Príkaz použijeme v okamihu, keď sa kurzorom nachádzame na mieste webovej stránky, ktoré si chceme označiť.

 1. Otvoríme internetový prehliadač a prejdeme na webovú stránku, pre ktorú chceme uložiť pozíciu.
 2. Kurzorom sa presunieme na miesto, ktoré chceme označiť.
 3. Stlačíme NVDA+Shift+Ctrl+k. Čítač oznámi, že došlo k uloženiu záložky.

Na jednej webovej stránke môžeme uložiť niekoľko záložiek. Ak používame viacero internetových prehliadačov, záložky uložené pre Firefox platia aj pre Google Chrome. Pre Microsoft Edge musíme uložiť záložky samostatne. Place Markers podporuje aj využívanie dočasných záložiek. Takéto záložky sa neukladajú a sú dostupné iba do zatvorenia webovej stránky. Funkcie definovania a obsluhy dočasných záložiek nemajú definované samostatné klávesové príkazy. Pre ich využívanie definujeme príkazy v Možnosti > Klávesové príkazy > Záložky.

Využívame uložené záložky

 1. Otvoríme webovú stránku, na ktorej máme uloženú jednu alebo viacero záložiek.
 2. Stlačíme NVDA+k pre prechod na prvú záložku. Týmto príkazom prejdeme aj na ďalšiu uloženú záložku.
 3. Stlačíme NVDA+Shift+k pre prechod na predchádzajúcu záložku.

Presúvať sa môžeme aj po dočasných záložkách. Príkazy však nie sú definované po nainštalovaní doplnku. Musíme si ich nadefinovať v Možnosti > Klávesové príkazy > Záložky.

Spravujeme záložky pozícií

Doplnok Place Markers ukladá záložky pozícií do samostatných súborov v počítači. Nájdeme ich v ponuke NVDAMožnosti > Záložky > Priečinok so záložkami. Zobrazí sa zoznam uložených záložiek podľa webových stránok ako aj internetových prehliadačov. Odstránením položky sa odstránia príslušné záložky a už ich nebude možné použiť. Záložku môžeme odstrániť aj príkazom NVDA+Shift+Ctrl+Del, ak sa kurzor nachádza na príslušnej záložke.

Vyhľadávanie

Doplnok ponúka aj možnosť vyhľádavania na webovej stránke. Vyhľadávanie spustíme príkazom NVDA+Shift+Ctrl+f. Do editačného poľa napíšeme textový reťazec, ktorýchceme nájsť a stlačíme enter. Kurzor sa presunie na prvý výskyt reťazca od aktuálnej pozície kurzora. Môžeme sa presúvať na nasledujúci a predchádzajúci výskyt reťazca. Funkcie však po inštalácií doplnku nemajú definované vlastné klávesové príkazy. Nadefinujeme ich v Môžnosti > Klávesové príkazy > Záložky.

Poznámky

Place Markers ponúka možnosť evidovať poznámky k záložkám na webových stránkach. Dialóg pre evidovanie poznámok otvoríme príkazom NVDA+Alt+k. V dialógu je zobrazený zoznam poznámok. Prechádzame ním šípkami nahor a nadol. Tabulátorom sa presunieme do editačného poľa s textom poznámky. Po zadaní textu sa tabulátorom presunieme na tlačidlo pre uloženie alebo odstránenie poznámky. Dialóg zatvoríme stlačením Esc.

Záver

Doplnok Place Markers je dobrým riešením pre evidovanie záložiek na rôznych miestach webových stránok. Ponúka aj doplnkové funkcie pre evidovanie poznámok či vyhľadávanie na webovej stránke. Občas bolo potrebné reštartovať NVDA kvôli správnemu nábehu doplnku. Išlo najmä o prípad zaevidovania prvej záložky. Následne už je funkčnosť bezproblémová.

Jeden komentár

 1. Marco Oros
  Marco Oros 4. septembra 2022

  Zdravím.
  Dnes som si všimol čudnú vec. Vo Worde mi nefungujú skratky pre záložky s týmto doplnkom. Pred tým mi tento doplnok fungoval, ale po ďalšej aktualizácii už nefunguje. Aj vy máte tento problém?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.