Stlačte "Enter" na preskočenie k obsahu

Interlink: Zjednodušená verzia poštového klienta Thunderbird

Občas od známych dostávam softvérové tipy na aplikácie rôzneho zamerania. Tento krát to bol tip na poštového klienta s názvom Interlink, o ktorom som do teraz nemal žiadne informácie. Rozhodol som sa teda, že si ho nainštalujem a vyskúšam. Po stiahnutí, nainštalovaní a spustení programu Interlink som rýchle zistil, že sa jedná o zjednodušenú verziu známeho poštového klienta Thunderbird.

Tento poštový klient ma zaujal najmä svojou jednoduchosťou, rýchlosťou a prehľadným užívateľským prostredím ľahko ovládateľným z klávesnice so zabehnutými klávesovými skratkami. Z hľadiska prístupnosti pre čítač NVDA mu taktiež nemám čo vytknúť. Ak Vás tieto vlastnosti programu zaujali rovnako ako aj mňa a chceli by ste sa s ním bližšie zoznámiť, potom ste správnom čase na správnom mieste.

Stiahnutie a inštalácia

Interlink môžete sťahovať z oficiálnej stránky programu. Stiahnutý súbor sa Vám uloží do priečinka s prevzatými súbormi.

Sprievodcu inštaláciou programu spustíte kliknutím na uložený inštalačný exe súbor. Názov inštalátora môže byť napríklad:interlink-52.9.8194.WINNT_x86_64-msvc.installer.exe

Prvé okno s názvom: Welcome to the Interlink Installation Wizard je úvodné okno inštalátora informujúce o tom, že Vás prevedie všetkými krokmi inštalácie. Pokračujte v ňom tlačidlom Next.

Nasledujúce okno si od Vás vyžiada súhlas s licenčnými podmienkami. Za čiarknutím voľby: I accept the terms in the License Agreement ich odsúhlasíte a po odsúhlasení opäť pokračujte tlačidlom Next.

V ďalšom kroku Vám inštalátor poskytuje možnosť výberu medzi niekoľkými možnosťami inštalácie. Ak nemáte chuť experimentovať, ponechajte začiarknutú voľbu Standard a pokračujte tlačidlom next.

V ďalšom okne sa konečne dostávate k spusteniu samotnej inštalácie. Kliknite na tlačidlo Install a počkajte kým sa program nainštaluje.

Posledné okno s názvom: Completing the Interlink Installation Wizard informuje o úspešnom nainštalovaní programu. Tlačidlom Finish ho uzavriete.

Prvé spustenie

Po prvom spustení programu je potrebné kliknutím na tlačidlo Accept odsúhlasiť dialóg so zobrazenou licenčnou zmluvou.

Po odsúhlasení licencie Vás privíta sprievodca pridaním nového účtu.

Pridanie poštového účtu

Aby ste mohli prijímať a odosielať správy, musíte v nasledujúcich krokoch v zobrazenom sprievodcovi založením nového účtu vyplniť prihlasovacie údaje k Vášmu e-mailovému kontu.

Ako som už v úvode článku spomenul, Interlink má okrem plusov aj niekoľko mínusov. Jedným z nich je manuálna konfigurácia pri pridávaní a nastavovaní poštového účtu. V programe Thunderbird pri pridávaní poštového účtu zadáte iba meno, e-mailovú adresu, heslo a máte vymaľované. Ďalšie konfiguračné údaje, ako sú napríklad porty a adresy serverov pre prichádzajúcu a odchádzajúcu poštu si Thunderbird väčšinou vie nastaviť automaticky bez toho, aby ste ich museli zadávať manuálne.

Na strane druhej je ale potrebné spomenúť, že manuálnej konfigurácie sa naozaj nemusíte obávať. Bez problémov ju zvládnu aj bežní používatelia. Stačí postupovať podľa nasledujúcich krokov.

Prvé okno sprievodcu pridaním nového účtu sa Vás opýta na typ účtu. Keďže potrebujete pridať poštový účet, ponechajte začiarknutý prepínač s názvom Email account a pokračujte tlačidlom Next.

V druhom okne sprievodcu pridaním do polí s názvami Your Name a Email Address zadajte Vaše meno a e-mailovú adresu.

Tretie okno sprievodcu pridaním sa pýta na typ servera prichádzajúcej pošty, port a adresu servera pre prichádzajúcu poštu.

Výberové pole s názvom type of incoming server umožňuje nastaviť typ servera pre prichádzajúcu poštu. Ak chcete aby Vaša pošta po stiahnutí emailov ostala aj na serveri, potom nastavte na IMAP. Pri protokole IMAP sa správy zosynchronizujú medzi serverom a Vaším počítačom.

Pole Port je predvolene nastavené na 993, meňte ho iba ak si to vyžaduje konfigurácia u poskytovateľa mailovej služby.

Do poľa s názvom Incoming Server zadajte adresu servera pre prichádzajúcu poštu.

Poznámka: Ak napríklad používate mailovú službu od Google, potom adresa servera môže byť v tvare: imap.gmail.com.

Do poľa User Name zadajte používateľské meno, ktorým sa prihlasujete do schránky.

V štvrtom okne sprievodcu pridaním zadajte názov servera odchádzajúcej pošty (SMTP) ** Poznámka:** Ak napríklad máte mailový účet na Google, potom Server odchádzajúcej pošty nastavte na smtp.gmail.com.

Do poľa Outgoing User Name zadajte používateľské meno, ktorým sa prihlasujete do schránky.

V piatom okne sprievodcu pridaním do poľa s označením Account Name môžete zadať pomenovanie pre tento účet. Program Vám v tomto poli automaticky ponúka ako názov účtu vašu e-mailovú adresu, ktorú ste uviedli v druhom okne sprievodcu pridaním nového účtu v poli Email Address.

V poslednom okne sprievodcu pridaním nového účtu si môžete skontrolovať správnosť zadaných údajov a aktiváciou tlačidla Finish zavriete sprievodcu pridaním.

Tip: Používatelia programu NVDA si môžu v poslednom okne sprievodcu pridaním skontrolovať správnosť zadaných údajov pomocou klávesovej skratky NVDA+b. Táto skratka Vám prečíta obsah aktuálneho okna.

pridanie bezpečnostnej výnimky a prvé prihlásenie k e-mailovému účtu

Po ukončení sprievodcu program zobrazí dialóg s názvom Add Security Exception. Tento dialóg je tu pre pridanie bezpečnostnej výnimky. Kliknutím na tlačidlo Confirm Security Exception ju pridajte.

Po pridaní bezpečnostnej výnimky sa zobrazí dialóg pre zadanie hesla.

Zadajte svoje heslo a kliknite na tlačidlo OK.

Poznámka: V dialógu pri zadávaní hesla odporúčam začiarknuť voľbu Use Password Manager to remember this password. Po začiarknutí tejto položky vaše heslo bude uložené v správcovi hesiel a vy nebudete musieť pri každom spustení programu opätovne zadávať heslo.

Po kliknutí na tlačidlo Ok dôjde k prihláseniu k Vášmu e-mailovému účtu a následnej synchronizácii e-mailov medzi serverom a lokálnym počítačom.

Užívateľské prostredie programu Interlink

Ako som už v úvode článku spomenul, skutočne sa jedná o oklieštenú verziu rozhrania mailového klienta Thunderbird. Po spustení programu stačí jeden krát stlačiť kláves Tab a ocitnete sa v stromovej štruktúre so zoznamom priečinkov Vašej e-mailovej schránky. Mám na mysli priečinky doručenej a odoslanej pošty, Kôš a ďalšie. Rovnako ako v Thunderbirde aj tu platí, že hornou a dolnou šípkou budete prechádzať zoznamom priečinkov a pravá a ľavá šípka tu slúžia na rozbaľovanie a zbaľovanie stromovej štruktúry.

Na priečinku s doručenou alebo odoslanou poštou opäť stačí iba dvakrát stlačiť kláves Tab a ocitnete sa v zozname správ. Aj tu platí, že hornou a dolnou šípkou budete prechádzať zoznamom správ.

Klávesom Home sa dostanete na začiatok zoznamu a klávesom End na jeho koniec.

Klávesom Enter správu otvoríte a klávesovou skratkou Control + w ju zatvoríte.

Slovenská lokalizácia programu

Žiaľ, slovenskou ani českou lokalizáciou program nedisponuje, no na strane druhej je tak jednoduchý, že v pohode si vystačíte aj so základnou angličtinou.

Ak by som Vám to ale mohol uľahčiť, tak tu je pár tipov:

  • Doručenú poštu nájdete v priečinku Inbox.
  • Pošta ktorú ste odoslali je v priečinku Sent.
  • Odstránené správy hľadajte v priečinku Trash.

Tip: Vedeli ste o tom, že používateľom programu NVDA môže pri preklade pomôcť rozširujúci doplnok s názvom Rýchly prekladač?

Odoslanie e-mailu

Dialógové okno pre vytvorenie a odoslanie správy privoláte skratkou Control + n. V zobrazenom dialógu budete mať editačné polia pre napísanie správy.

Editačné polia To: a Subject: sú určené pre zadanie e-mailovej adresy príjemcu a predmetu správy. Po vyplnení týchto polí a stlačení klávesu Tab sa dostanete do viac riadkového editačného poľa určeného pre napísanie obsahu správy.

Napísaný e-mail odošlete skratkou Control + Enter.

Ak správu z toho to poštového klienta posielate prvý krát, potom po zadaní skratky Control + Enter sa zobrazí potvrdzujúci dialóg o odoslaní. Aby ste sa tohoto dialógu navždy zbavili, začiarknite voľbu: Do not show me this dialog box again. Tlačidlom Send správu odošlite.

Keďže správu odosielate z Interlinku prvýkrát, rovnako ako pri prvom doručení, aj teraz sa po aktivácii tlačidla Send zobrazí dialóg vyžadujúci pridanie bezpečnostnej výnimky. Aktiváciou tlačidla Confirm Security Exception ju potvrďte.

Na úplný záver v dialógu pre zadanie hesla k účtu zadajte svoje heslo a kliknite na tlačidlo OK.

Poznámka: Ako pri prvom doručení pošty, tak aj pri prvom odosielaní v dialógu pri zadávaní hesla odporúčam začiarknuť voľbu Use Password Manager to remember this password. Po začiarknutí tejto položky vaše heslo bude uložené v správcovi hesiel a vy nebudete musieť pri každom odosielaní e-mailu opätovne zadávať heslo.

Dobrou správou je, že ak ste postupovali podľa vyššie uvedených krokov, potom pri ďalšom odosielaní e-mailu zadáte iba skratku Control Enter a e-mail bude odoslaný bez akýchkoľvek ďalších potvrdzujúcich dialógov.

Pár tipov na záver

  • Do adresára kontaktov vstúpite skratkou Control+Shift+b a dialóg na pridanie nového kontaktu vyvoláte skratkou Control+n. *V zozname správ v priečinku s doručenou poštou klávesové skratky Control+r a Control+l poslúžia na odpovedanie a preposlanie správy.
  • V okne pre odoslanie e-mailu si dialóg na pripojenie prílohy k e-mailu privoláte skratkou Control + Shift + a.

Poznámka: Ak používate inú mailovú službu, než je schránka od Google, príslušné konfiguračné nastavenia nájdete nna stránkach poskytovateľa vašej schránky.

Okomentujte ako prví

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.