Stlačte "Enter" na preskočenie k obsahu

Napaľujeme audio CD pomocou prehrávača Windows Media Player s čítačom obrazovky

Ak sa ocitneme pred úlohou, že potrebujeme napáliť audio CD tak, aby ho bolo možné prehrávať v prehrávači bez podpory MP3 formátu, môžeme použiť aplikáciu Windows Media Player. Voľba pre túto aplikáciu je zrejmá najmä pre menej skúsených „napaľovačov“. Tí potrebujú raz za dlhší čas niečo napáliť a napálenie audio CD sa v dnešnej dobe vyskytne ešte zriedkavejšie. Aplikáciu Windows Media Player má takmer každý nainštalovanú v počítači (ďalej ju budeme označovať WMP), tak prečo ju nepoužiť? Predpokladajme, že máme nainštalovanú aplikáciu v počítači. Kto ju nemá, vie ju jednoducho, zdarma a legálne získať z rôznych zdrojov na internete. Po jej nainštalovaní je potrebné pri prvom spustení prejsť rýchlou úvodnou konfiguráciou. Úplne postačuje, ak potvrdíme možnosť „Použiť doporučené nastavenia“. Ďalej predpokladajme, že máme v počítači zdrojové súbory, ktoré chceme napáliť. Môžu to byť hudobné súbory s legálne získanými nahrávkami hudby, hovoreného slova alebo inej audio produkcie. Celková dĺžka skladieb by nemala presahovať 75 minút. Klasické CD toho viac „v zdraví“ málokedy znesie. Tretím predpokladom je, že máme v počítači CD mechaniku s podporou zápisu. To už by malo byť samozrejmosťou u všetkých novších výrobkov.

Pustime sa do napaľovania

Aplikácia WMP poskytuje možnosť spravovania hudby. Pri svojom spustení si vytvorí katalóg hudobných súborov a ich umiestnenia na dostupných úložiskách. Tento katalóg nájdeme v Knižnici aplikácie. Aby sme sa dostali ku katalógu, je potrebné prepnúť zobrazenie rozhrania WMP. Prepnutie uskutočníme potvrdením tlačidla „Prejsť do knižnice“. Dostaneme sa naň stláčaním tabulátora. Po aktivovaní rozhrania so zobrazením Knižnice stláčaním tabulátora presunieme kurzor na navigačnú tablu knižnice. Tu sú zobrazené katalogizované hudobné súbory. V položke Hudba nájdeme zoznam skladieb zoradený podľa interpreta, albumu a žánru. Zvolíme napríklad kategóriu interpret. Orientačnými šípkami sa nastavíme na názov kategórie a stlačíme enter. Následne sa tabulátorom presunieme do časti „tabla podrobností“. Na Table podrobností nájdeme abecedne zoradený zoznam skladieb od rôznych interpretov. Zoznam nie je tvorený spôsobom adresárovej štruktúry, ktorú používa operačný systém windows. To rýchlo zistíme pri prechádzaní zoznamu šípkami nahor a nadol. Ak máme viacero skladieb, ktoré nemajú vyplnené informácie o interpretovi, skladbe, albume a ďalšie formou vnútorných mp3 tagov, zoznam nebude veľmi použiteľný.

Ako dostať súbory na napálenie do WMP?

Spustíme aplikáciu Prieskumník. Nájdeme priečinok, v ktorom sú umiestnené súbory, ktoré chceme napáliť. Z kontextovej ponuky pre tento priečinok zvolíme funkciu „Zahrnúť do knižnice“. Z podponuky zvolíme položku „Vytvoriť novú knižnicu“. Prejdeme do aplikácie WMP. V časti navigačná tabla knižnice prejdeme na položku Hudba. Z kontextovej ponuky zvolíme „Spravovať knižnicu hudby“. Zobrazí sa dialógové okno, v ktorom môžeme zahrnúť do zobrazenia novú vytvorenú položku, náš priečinok so súbormi na napálenie. Tabulátorom prejdeme na zoznam položiek a šípkami nájdeme našu novovytvorenú knižnicu. Prejdeme na tlačidlo Pridať a potvrdíme ho. Nakoniec sa premiestnime na tlačidlo OK a potvrdíme ho. Teraz máme zahrnutý priečinok do knižnice WMP. Tabulátorom prejdeme na tablu podrobností. V zozname položiek nájdeme šípkami náš priečinok. Z kontextovej ponuky zvolíme položku „Pridať do“ a v podmenu potvrdíme „Zoznam súborov na napálenie“. Teraz máme pripravený zoznam audio súborov, ktoré budeme napaľovať na CD. Zoznam sa zobrazuje v časti s rovnakým pomenovaním. Dostaneme sa tam stláčaním tabulátora.

Zoznam súborov na napálenie

V zozname sa zobrazujú súbory, ktoré sa napália na CD. Súbory sa zobrazujú v poradí, v akom budú napálené. Máme možnosť zmeniť ich usporiadanie. K dispozícii je funkcionalita na presun v zozname z kontextovej ponuky dostupnej pre každý súbor v zozname alebo prostredníctvom ponuky na tlačidle Možnosti napaľovania. Tlačidlo je umiestnené pred zoznamom. V ponuke tlačidla nájdeme aj funkciu na pomenovanie disku a mnohé iné. Ak chceme odstrániť súbor zo zoznamu, stlačíme tlačidlo Delete na danom súbore, alebo zvolíme funkciu Odstrániť z kontextovej ponuky pre súbor. Môžeme odstrániť aj všetky súbory naraz. V takomto prípade označíme celý zoznam stlačením CTRL+A a následne stlačíme kláves Delete.

Napálenie

Samotné napálenie spustíme potvrdením tlačidla Spustiť napálenie. Nachádza sa medzi tablou podrobností a zoznamom súborov na napálenie. Pred napálením prebehne konverzia súborov do vhodného výstupného formátu pre audio CD. Následne je obsah napálený. Je potrebné si uvedomiť, že niektoré z často používaných formátov pre hudobné súbory (napríklad mp3) používajú stratovú konverziu ukladania zvukového záznamu. To znamená, že sa z pôvodnej originálnej zvukovej nahrávky alebo priamo pri ukladaní nahrávaného zvuku z mikrofónu uskutočňuje „zahodenie“ niektorých častí snímaného zvuku, aby sa dosiahlo ušetrenie úložného priestoru. Následná konverzia do výstupného audio formátu prebieha doplnením pravdepodobného priebehu zvuku v častiach, ktoré boli zahodené. Dôsledkom toho je, že výsledný zvuk nebude mať také parametre ako nekomprimovaný originál.

Záver

Aplikácia Windows Media Player je dobrou voľbou pre napaľovanie audio CD. Je dostupná pre používateľov operačného systému Windows zdarma, a čo je najdôležitejšie, je plne prístupná pre ovládanie s čítačom obrazovky a klávesnice. Pri napaľovaní je potrebné uskutočniť postup so zaradením priečinka s napaľovanými súbormi do knižnice, celý postup je však ľahko zvládnuteľný.

Okomentujte ako prví

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.