Stlačte "Enter" na preskočenie k obsahu

Skype: nová funkcionalita a test prístupnosti

Od posledného článku venujúceho sa službe Skype prešiel nejaký čas. Pribudlo zopár nových funkcií a tak sme sa pozreli na ich prístupnosť z klávesnice a s použitím čítača obrazovky.

Testovali sme verziu 8.58.0 dostupnú v čase písania tohto článku. Ako čítač sme využili NVDA 2019.3.1, JAWS 2019, JAWS 2020 a Moderátor pre Windows 10 verzia 1909. Prístupnosť sme otestovali aj v mobilnej verzii pre operačný systém Android a IOS.

Prihlásenie

Spoločnosť Microsoft zjednotila účty používateľov služieb Skype, XBox a Windows. V súčasnosti sa už nedá zriadiť čisto Skype účet, stále ide o Microsoft konto. Môžeme ho však používať iba na prístup do Skype. Účty, ktoré boli zriadené v minulosti a stále sa využívajú, ostali ako Skype účty. Pri zriaďovaní nového účtu odporúčame použiť e-mailovú adresu, ktorú aktívne využívame, respektíve zriadiť účet na telefónne číslo, ktoré je v telefóne, kde budeme využívať mobilnú aplikáciu. V procese prihlasovania je nám doručený overovací kód, ktorý je potrebné zadať pre dokončenie zriadenia nového účtu. Pri zriaďovaní sa od nás vyžaduje aj opísanie Captcha riešenia z obrázku.

Nové funkcie

Aplikácia disponuje funkciami pre uskutočnenie:

  • Textových konverzácií – štandardné četovanie s protistranou. Konverzácia môže prebiehať aj offline, keď zašleme správu nepripojenému kontaktu, alebo si prečítame správu, ktorú nám niekto poslal, kým sme boli offline. Pre komunikáciu môžeme využívať celý rad dostupných emoji. Môžeme posielať súbory, hlasové správy či videosprávy.
  • Hovory – môžeme uskutočňovať hovory na kontakty dostupné v Skype. Nemusia to byť iba kontakty z prostredia Skypu, ale môžu to byť takisto aj bežné kontakty, ktoré máme dostupné v aplikácii Kontakty v našom mobilnom telefóne. Aby boli kontakty dostupné, je nevyhnutné povoliť aplikácii prístup k našim kontaktom. Hovor môžeme uskutočniť aj na bežné telefónne číslo. Aby to však fungovalo, je potrebné si predplatiť kredit priamo v aplikácii Skype.
  • Hlasová či video komunikácia – Komunikácia medzi kontaktmi, ktoré máme dostupné v Skype, alebo ich priamo v Skype vyhľadáme.

Skupina

Aplikácia umožňuje definovať skupiny kontaktov. Tie môžu obsahovať rôzny počet kontaktov z nášho zoznamu. Jeden kontakt môže byť zaradený aj do niekoľkých skupín. Definovanie skupín má význam v tom, že ak uskutočňujeme komunikáciu s rovnakou skupinou ľudí opakovane, spojenie uskutočníme naraz so všetkými členmi skupiny poklepaním na názov skupiny a následne poklepaním na tlačidlo Hovor alebo Videohovor.

Ak už skupina stratila opodstatnenie, môžeme ju z aplikácie odstrániť. Nájdeme ju v zozname konverzácií na rovnomennej záložke a z kontextovej ponuky zvolíme odstrániť. Zobrazí sa kontrolná otázka, ktorú takisto potvrdíme.

Schôdza

Schôdza je spôsob komunikácie medzi dvomi alebo viacerými ľuďmi, aj takými, ktorí nemajú účet v Skype. Po potvrdení rovnomenného tlačidla sa otvorí dialógové okno, ktoré umožňuje vyhľadať ľudí a pridať ich do schôdze. Umožňuje skopírovať adresu schôdze a poslať ju účastníkom prostredníctvom iných komunikačných kanálov. Umožňuje zdieľať schôdzu s rôznymi typmi kontaktov. Následne je možné spustiť priebeh schôdze. Funkcia ešte umožňuje priebeh schôdze nahrať.

Nahrávanie

Skype umožňuje nahrávanie priebehu komunikácie. Môžeme nahrávať len hlas alebo aj kompletnú komunikáciu, teda hlas plus obraz. Túto nahrávku môžeme rozposlať účastníkom konverzácie. Nahrávka sa zobrazuje v konverzácii ako samostatná položka. Po jej otvorení sa spustí prehrávanie, ktoré môžeme pozastaviť. Nahrávku si môžeme uložiť k nám do nášho počítača či mobilného telefónu. Uloženie je dostupné po potvrdení tlačidla zdieľať. Zobrazí sa ponuka funkcií, kde potvrdíme položku Uložiť. Videonahrávka sa ukladá vo formáte mp4 a tak s ňou môžeme ďalej pracovať v niektorom editore, alebo si ju môžeme prehrávať na rôznych zariadeniach podporujúcich tento formát.

Galéria

Počas komunikácie môžeme posielať rôzne súbory, adresy na internetové stránky a podobne. Tieto položky komunikácie sa ukladajú do galérie. Tá je dostupná pre každú konverzáciu. Po potvrdení tlačidla s názvom Otvoriť galériu sa otvorí dialógové okno, ktoré prechádzame tabulátorom. Po prechode na položky sa medzi nimi orientujeme smerovými šípkami. Dialóg zatvoríme potvrdením tlačidla Zatvoriť galériu.

Naplánovanie hovoru

Aplikácia Skype umožňuje naplánovať hovor, ktorý chceme uskutočniť neskôr. Otvoríme kontakt a tabulátorom zameriame tlačidlo Ďalšie možnosti. Po potvrdení sa otvoria položky, kde si môžeme zvoliť Zdieľať moju polohu, Poslať videosprávu, Naplánovať hovor a Vytvoriť anketu. Zvolíme naplánovať hovor. Otvorí sa dialógové okno, kde zadáme názov udalosti, zvolíme deň, mesiac, rok, hodinu a minútu udalosti. Ako posledné môžeme nastaviť čas upozornenia, ktoré sa zobrazí pred termínom konverzácie. Ten môžeme zmeniť. V nastavovaní parametrov plánu sú neprístupným spôsobom riešené položky pre výber hodiny, minúty, či výberu termínu z číselníka. Tie sú neprístupné pre všetky čítače, ktoré sme použili pre test.

Rozmazanie pozadia

Pri videohovoroch sa niekedy hodí možnosť rozostrenia pozadia. Túto funkciu zapneme priamo v prebiehajúcom video hovore príslušným tlačidlom.

Zdieľanie obrazovky

Pre uskutočňovanie pracovnej komunikácie je potrebné, aby sme mohli prezentovať obsah svojej pracovnej plochy. To uskutočníme príslušnou funkciou priamo v prebiehajúcom video hovore. V nastaveniach video hovoru môžeme aj zvoliť spôsob zdieľania, či prenosu zvuku. Môžeme takto odfiltrovať prenos odozvy čítača obrazovky, alebo ho môžeme prenášať, ak je to vhodné. Nastavenia nájdeme pod tlačidlom Ďalšie možnosti -> Nastavenie videa a hovoru.

Záver

Aplikácia Skype poskytuje široké možnosti pre uskutočnenie komunikácie medzi dvomi alebo viacerými kontaktmi súčasne. Umožňuje aj komunikáciu medzi účastníkmi, ktorí nie sú zaregistrovaní v Skype. Užitočnou funkciou je aj možnosť zaznamenať konverzáciu a rozposlanie záznamu účastníkom.

Skype umožňuje video komunikáciu niekoľkých používateľov súčasne. Počet nie je vysoký, vstupujú tu do hry kapacitné obmedzenia. Pri realizácii komunikácie iba hlasom je možné spojenie až päťdesiatich účastníkov.

Aplikácia je navrhnutá tak, že jej ovládanie je možné príkazmi rýchlej navigácie ako na webovej stránke. Pri využívaní tohto spôsobu sa podľa potreby prepíname medzi formulárovým a prezeracím režimom.

Skype je až na drobné nedostatky dobre prístupný pre ovládanie z klávesnice s pomocou čítača obrazovky. Podrobný návod na ovládanie sme priniesli v staršom článku Ako na vynovený Skype 8 pre desktop s čítačom obrazovky.

Okomentujte ako prví

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.