Stlačte "Enter" na preskočenie k obsahu

Sťahujeme mediálne súbory z Youtube

Pri sledovaní videoklipov, filmov, či počúvaní hudby alebo hovoreného slova z rôznych zdrojov na internete mnohým napadne možnosť vypočuť si napr. hudbu aj v mp3 prehrávači či na inom prehrávacom zariadení nepripojenom k internetu. Riešením je uložiť sledovaný obsah do počítača vo forme mediálneho súboru a následne ho premiestniť do zariadenia, v ktorom ho chceme prehrávať. Jednou z najpopulárnejších služieb obsahujúcich veľké množstvo mediálnej produkcie je Youtube od spoločnosti Google. Nájdeme ju na adrese youtube.com. Obsluhu webovej stránky sme popísali v článku Sledujeme Youtube videá s čítačom obrazovky a klávesovými skratkami. V minulosti sa služba intenzívne bránila ukladaniu obsahu, ktorý poskytuje, na lokálne počítače. V súčasnosti už zapracovala možnosť uloženia sledovaného videa alebo audia. Táto funkcia bude dostupná v mobilnej aplikácii Youtube. Viac sa dočítate v článku Google na Slovensku sprístupní sťahovanie videí z Youtube. Táto funkcia však nesplní požiadavku na uloženie zvuku z videa či hudobnej skladby do súboru pre jeho ďalšie prehrávanie v iných prehrávačoch. Na tento účel musíme využiť služby rôznych aplikácií.

Čo budeme potrebovať?

Aby sme uložili zvukový súbor (hudobnú skladbu, zvuk z videoklipu či filmu, alebo aj hovorené slovo), potrebujeme samozrejme počítač s pripojením k internetu. V počítači máme nainštalovaný internetový prehliadač Mozilla Firefox a pracujeme s podporou čítača NVDA.

Youtube Video MP4/MP3 Converter

Aby sme dokázali uložiť sledovaný obsah, môžeme využiť pomoc doplnku Youtube Video MP4/MP3 Converter pre prehliadač Mozilla Firefox. Tento doplnok nie je súčasťou inštalácie prehliadača, musíme ho nainštalovať. Inštaláciu uskutočníme pomocou funkcie Doplnky priamo z ponuky aplikácie Firefox. Po potvrdení položky sa spustí funkcia Správca doplnkov na samostatnej záložke v okne prehliadača. Do vyhľadávacieho editačného poľa napíšeme názov doplnku a potvrdíme enterom. Následne nájdeme príslušnú položku vo výsledkoch vyhľadávania a nainštalujeme doplnok. Aby sme mohli využívať jeho funkcie, musíme reštartovať prehliadač. Po opätovnom spustení prehliadača už môžeme prejsť na stránku youtube.com. Nájdeme obsah, o ktorý máme záujem. V časti s prehrávaným videom alebo audiom sa pod mediálnym prehrávačom nachádzajú tlačidlá, ktoré tam doteraz neboli. Čítač ich oznámi ako „Download mp3“ a „Download mp4“. Po potvrdení niektorého z tlačidiel sa na novej karte otvorí stránka, prostredníctvom ktorej prebehne samotné uloženie obsahu. Na nej máme možnosť nastaviť kvalitu konverzie zvuku či videa do výsledného formátu, zvolíme meno autora, interpreta, názov a ďalšie informácie o obsahu. Po vyplnení informácií sa údaje uložia do mp3 tagov. Na záver potvrdíme tlačidlo Continue. Prebehne konverzia. Po jej ukončení nájdeme a potvrdíme tlačidlo Download. Jeho potvrdením uložíme súbor k nám do počítača. Služba má obmedzenie na skladby či video súbory s dĺžkou trvania do 60 minút. Ak chceme uložiť obsah s dlhšou minutážou, musíme použiť iný nástroj. Výhodou je možnosť doplniť MP3 tagy, či uložiť výsledok konverzie priamo do služby Dropbox. Pri ukladaní videosúboru nie je možnosť editácie MP3 tagov, súbor sa priamo skonvertuje. Následne ho môžeme uložiť do počítača alebo na už spomínaný Dropbox.

Pontes Media Downloader

Aplikácia Pontes Media Downloader ponúka možnosť konverzie a následného uloženia mediálnych súborov z rôznych zdrojov na internete. Podmienkou je, aby sme vedeli získať URL adresu daného súboru. Aplikáciu nainštalujeme do počítača. Inštalačný súbor nájdeme na adrese http://www.pontes.ro/en/scripts/index.php#pmd . Po nainštalovaní pribudne na pracovnej ploche zástupca aplikácie. Jeho potvrdením spustíme Pontes Media Downloader. Aplikácia beží v samostatnom aplikačnom okne a je plne prístupná a ovládateľná z klávesnice s asistenciou čítača obrazovky NVDA. V prostredí aplikácie sa orientujeme tabulátorom. Prechádzame jednotlivé prvky aplikácie a čítač oznamuje názov, typ a hodnotu každého prvku. Aby sme mohli uložiť mediálny súbor, o ktorý máme záujem, v prvom kroku vyhľadáme jeho URL adresu a skopírujeme ju do schránky. Najjednoduchším spôsobom získania URL adresy je spustenie prehrávania požadovaného súboru, presunutie sa na panel s adresou pomocou skratky CTRL+L a skopírovanie do schránky pomocou CTRL+C. V aplikačnom okne Pontes Media Downloader prilepíme túto adresu do editačného poľa s názvom url. V ďalšom výberovom rozbaľovacom poli šípkami vyberieme výstupný formát, do ktorého sa zdrojový obsah prekonvertuje. Máme možnosť zvoliť aj cieľový priečinok, do ktorého bude uložený výsledok. Sťahovanie začne potvrdením tlačidla Download. Aplikácia podporuje konverziu do nasledujúcich formátov: mp3, ogg, flac, wav, aac, mp4 audio, wma, flv, 3gp, mp4 video, avi, divx, xvid, wmv. Samozrejmosťou je uloženie v originálnom formáte, ktorý sa nachádza na Youtube. V časti Status je indikovaný priebeh operácie, aj ten je čítačom oznamovaný. Aplikácia umožňuje sťahovať viacero súborov naraz, alebo určiť playlist na sťahovanie. Prostredníctvom Pontes Media Downloadera môžeme ukladať aj súbory s minutážou väčšou ako 60 minút.

Záver

Sledovanie online obsahu je vynikajúca služba dostupná prostredníctvom internetu. Nemáme však stále k dispozícii pripojenie k internetu a niekedy chceme napríklad počúvať hudbu na zariadení bez pripojenia. V takomto prípade je potrebné uložiť požadovaný obsah do počítača vo forme mediálnych súborov. Pre tento účel sú k dispozícii aplikácie a doplnky do prehliadačov. Nie všetky sa však dajú obsluhovať z klávesnice s pomocou čítača. V článku sme si predstavili jeden doplnok a jednu aplikáciu, s ktorými by nemali mať problém ani nevidiaci používatelia.

7 komentárov

 1. pvagner
  pvagner 10. decembra 2018

  Prosím, Pontes media downloader sťahujte z domovskej stránky projektu, nie nejakej náhodnej stránky na internete, ktorej odkaz sa žiaľ objavil aj v článku: http://www.pontes.ro/en/scripts/index.php#pmd
  Autor projektu je sám zrakovo postihnutý, preto sa predpokladá fakt bezproblémová funkčnosť s čítačmi. Na stránku projektu odkazujem preto, aby ste si ešte pred samotným stiahnutím a použitím programu pontes media downloader všimli, aké „zaujímavé“ štatistiky autor zbiera. Možno niektorým z vás tieto praktiky nemusia úplne vyhovovať.

  Inak ešte tip na čiastočne prístupnú aplikáciu pre Android, cez ktorú tiež môžeme sťahovať audio a video z youtube. Dobrou vychytávkov je tiež možnosť počúvať len zvuk z youtube na pozadí, čo náramne šetrí mobilné dáta. https://newpipe.schabi.org/

  • peto teplicky
   peto teplicky 11. decembra 2018

   ahoj peto
   vdaka za pripomienku, odkaz som upravil

 2. Petra Dvorská
  Petra Dvorská 1. januára 2019

  Děkuji mockrát za užitečný článek. Mám dotaz ke zmiňovanému doplňku, který jsem nainstalovala do Mozilly Firefox. Když jsem chtěla video z Youtube stáhnout a překonvertovat, Mozilla mi oznámila, že zablokovala pokus o přesměrování na jinou stránku. To je asi vinou nějaké ochrany v aplikaci Firefox. Kde se, prosím, dá nastavit, aby mi aplikace přesměrování umožnila? Děkuji.

 3. Marco Oros
  Marco Oros 23. júna 2019

  Zdravím! Prvý zmieňovaný doplnok v čase, kedy píšem tento komentár prestal fungovať. Okrem toho po návšteve stránky doplnku sa zobrazila vo Firefoxe aj v Chrome bezpečnostná hrozba. Zrejme táto stránka obsahuje nejaký vírus.

 4. Marco Oros
  Marco Oros 28. júna 2019

  Zdravím!
  Tak, zistil som nepríjemnú vec. Prvú spomínanú službu Youtube2MP3 niekto nahlásil a zažaloval za Streamripping.
  Text sa nachádza na hlavnej stránke služby v Angličtine. Streamripping je sťahovanie hudby z vysielacích (streamových) služieb, ako je Youtube, Deezer ATĎ. Je to nelegálne a takto sa porušujú autorské práva interpreta, či hudobného skladateľa.
  Čo sa týka Pontes media downloader, ten zatiaľ funguje podľa mojich informácii.

 5. Voloda
  Voloda 9. januára 2020

  Nazdar, mno neviem či sú ľudia ochotni niečo inštalovať.
  Väčšina aj tak používa online youtube MP3 konvertery.
  A aj keď niektoré zrušia, takýchto stránok je strašne veľa.
  Dokonca som videl aj youtube downloader po slovensky:
  https://yconverter.eu/sk

 6. Marco Oros
  Marco Oros 10. novembra 2021

  Zdravím.
  Pontes Media downloader prestal fungovať u mnohých ľudí, sťahuje dosť zle. Možno to bude chyba v knižnici Youtube DL, ale o tom pochybujem. Možno aj túto službu bude treba z tohto článku odstrániť.
  Ďakujem za pochopenie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.