Stlačte "Enter" na preskočenie k obsahu

Úprava zvuku vo video nahrávke

Nahrali ste videonávod a nepozdáva sa nám zvuk? Chceli by ste ho upraviť bez toho, aby ste museli znova nahrávať celé video? Pracujete s čítačom obrazovky a nepoznáte prístupný nástroj či postup? V nasledujúcich riadkoch uvádzame spôsob, ako sa vysporiadať s takouto úlohou.

Budeme potrebovať

  1. Počítač s Windows 10, v ktorom je aplikácia Editor videa. Nenájdeme ju ako samostatnú aplikáciu, je súčasťou väčšieho celku s názvom Fotografie. Spustíme ju takto:
    • stlačíme kláves Windows a do vyhľadávacieho poľa začneme písať editor, ponúkne sa nám výsledok „editor videa aplikácia“,
    • stlačíme Enter, aby sa spustila.
  2. Aplikáciu Audacity s nainštalovaným doplnkom pre prácu s mp4 súbormi ffmpeg.
  3. A samozrejme video vo formáte mp4.

Doplnok do audacity s názvom ffmpeg stiahneme z nasledujúcej stránky stiahnuť doplnok ffmpeg. Po stiahnutí a rozbalení spustíme ffmpeg.exe a nainštalujeme doplnok do počítača. Pri umiestnení zvolíme priečinok, v ktorom je nainštalovaná aplikácia Audacity. Nie je to podmienkou, potom je však potrebné v Audacity určiť umiestnenie ffmpeg.dll ručne.

Úprava zvukovej stopy

  1. Spustíme aplikáciu Audacity.
  2. Funkciou Otvoriť súbor (Ctrl+ o) nájdeme a otvoríme súbor s videom vo formáte mp4. Počas otvárania sa ozýva oznam o importe z mpeg formátu. Pri prvom importe môže audacity vyžadovať definovanie umiestnenia súboru ffmpeg.dll. Nájdeme a potvrdíme tento súbor. Výber je potrebné vykonať najmä vtedy, ak je ffmpeg nainštalovaný v inom priečinku ako audacity.
  3. Teraz môžeme pracovať so zvukom ako s klasickou zvukovou stopou. Vyberieme celý záznam (Ctrl+a). Prejdeme do hlavnej ponuky (ľavý Alt) a zo skupiny Efekty zvolíme napríklad Normalizovať. Potvrdíme tlačidlom OK. Teraz dôjde k vyrovnaniu hlasitosti na cca rovnakú úroveň. Môžeme ešte zvýšiť hlasitosť cez funkciu Zosilnenie, či odstrániť šum, alebo použiť ďalšie úpravy dostupné v aplikácii Audacity.
  4. Výsledný zvukový súbor exportujeme do formátu mp3. Zvolíme funkciu Export do formátu mp3 v skupine Súbor v hlavnej ponuke. Pri exporte môžeme zvoliť kvalitu výstupu, vybrať miesto uloženia, definovať názov súboru. V nasledujúcom kroku máme možnosť definovať tagy priamo do mp3 súboru. Môžeme zadať meno autora, albumu, stopu, rok vydania a pod. Tieto informácie môžeme a nemusíme definovať.

Týmto by sme mali mať uloženú upravenú zvukovú stopu v samostatnom mp3 súbore.

Nahradenie zvukovej stopy vo video súbore

Spustíme aplikáciu Editor videa. Vytvoríme projekt a vložíme doň náš video súbor. Po pridaní do scenára ho nájdeme a označíme medzerníkom. Z kontextovej ponuky zvolíme Hlasitosť a označíme „stíšiť zvuk“. Vrátime sa naspäť stlačením Esc.

Tabulátorom nájdeme položku Panel s viac aplikáciami a enterom ho rozbalíme. Šípkou dole nájdeme položku Vlastný zvuk a potvrdíme ju. Stláčaním Shift+ tabulátor nájdeme Pridať zvukový súbor a následne vyhľadáme a potvrdíme súbor so zvukovou stopou, ktorý sme upravovali vaudacity. Po pridaní môžeme ešte upraviť hlasitosť na požadovanú úroveň, ak je príliš vysoká.

Následne už iba dokončíme náš video projekt. Týmto je zvuková stopa nahradená novou upravenou stopou.

Podrobné informácie o tom, ako pracovať s Editorom videa nájdete v článkoch na tomto portáli.

Okomentujte ako prví

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.