Stlačte "Enter" na preskočenie k obsahu

Aplikácie, na ktorých fičím – Ondrej Rosík

Predstavujeme vám nový seriál – „Aplikácie, na ktorých fičím“. Inšpiratívni ľudia so zrakovým postihnutím sa s nami podelia o to, aké aplikácie majú na plochách svojich mobilných telefónov. Predstavíme vám aplikácie, ktoré im pomáhajú nevzdávať sa svojich cieľov, uplatniť sa vo vysnívanom povolaní alebo im každodenne uľahčujú či spestrujú život. Prvým vyspovedaným je náš spolupracovník Ondrej Rosík.

Kde pracuješ/povolanie? Pracujem ako moderátor a redaktor v Rádiu Lumen. Pripravujem do vysielania relácie, správy a reportáže.

Na čom všetkom ešte okrem svojej práce robíš? Príležitostne načítavam komentáre do filmových dokumentov a reklám, komponujem hudbu, prekladám čítač obrazovky NVDA z angličtiny do slovenčiny.

Aké máš hobby? Hra na klavíri, čítanie kníh, stretnutia s priateľmi.

Tvoja obľúbená kniha? David Allen: Mít vše hotovo, Richard Phillips: To nemyslíte vážně, pane Feynmane

Tvoja obľúbená hudba? Within Temptation, Princess Chelsea, Poetica Musica, ZAZ, Zbigniew Preisner.

Aký máš telefón? LG Wine Smart

Akú asistenčnú technológiu a syntézu reči v telefóne používaš? Corvus a eSpeak, na čítanie kníh striedam Vocalizer, Acapela, Speechtech a Google TTS.

Aplikácie

COrvus

Sadu aplikácií COrvus používam, odkedy som prešiel na operačný systém Android. V prostredí Corvus najviac využívam okrem správ a telefonovania elektronickú poštu, poznámky a kalendár a tiež vstavaný čítač obrazovky. Cez čítač obrazovky ovládam aj všetky aplikácie v tomto zozname.

Amazing MP3 Recorder

Diktafón s pokročilými možnosťami. Umožňuje nahrávať do formátu wav a ogg. Medzi jeho prednosti patrí možnosť nastaviť zdroj zvuku. To znamená, že dokáže potlačiť systémové nastavenie mikrofónu a nahrať zvuk tak, ako ho mikrofón reálne zachytí. Pár krát ma už zachránil v práci, keď som potreboval nahrať rozhovor a profesionálny mikrofón ostal doma.

@voice

Čítačka elektronických kníh. Podporuje mnoho formátov vrátane html, epub, docx. Umožňuje nastaviť iný hlas na čítanie kníh a ukladať text ako audio. Spríjemňuje mi dlhé cesty a čakanie na staniciach.

Podcast Addict

Aplikácia na sledovanie a počúvanie podcastov. Má vlastnú databázu podcastov, podporuje databázu iTunes. Automaticky sleduje aktivitu na vybratých podcastoch a upozorňuje na nové epizódy.

Caller Name Announcer and Flash Alerts: Hands-Free

Jednoduchá aplikácia, ktorá oznamuje meno volajúceho a odosielateľa SMS správy. Umožňuje nastaviť samostatný hlas a počet opakovaní. Jednorázové oznamovanie volajúceho, ktoré sa dá nastaviť v systéme mi nevyhovovalo, lebo som ho väčšinou prepočul. Takto hneď viem, kto volá a kto poslal správu a či sa tým musím zaoberať.

Dotwalker

Aplikácia na navigáciu. Využívam ju pri cestovaní. Mám tu poznačené GPS súradnice vlakových a autobusových staníc.

Total Recall Call Recorder

Aplikácia na nahrávanie hovorov. Využívam pri nahrávaní telefonických rozhovorov. Dokáže automaticky nahrávať telefonáty v postačujúcej kvalite. Nahrávanie hovorov ale nemusí fungovať na všetkých telefónoch. V Google Play nájdete na tento účel viacero aplikácií, treba vyskúšať, ktorá pobeží na vašom telefóne.

Autosync for Dropbox – Dropsync

Aplikácia na synchronizáciu so službou Dropbox. Automaticky sťahuje vybraté priečinky do telefónu a opačne, odosiela vybraté priečinky na Dropbox účet. Takto si napríklad synchronizujem úlohy, ktoré zapisujem v telefóne.

Minúta po minúte

Spravodajská aplikácia Denníka N. Zobrazuje krátke textové správy o aktuálnom dianí na Slovensku i v zahraničí. Dôležité správy zobrazuje aj v notifikáciách.

Messenger Lite

Zjednodušená verzia Veľkého Facebook Messengeru. Nechcem mať v telefóne celý Facebook, ale občas potrebujem komunikovať cez Facebook messenger, tak používam túto odľahčenú verziu.

WhatsApp Messenger

Komunikačný protokol. Využívam na skupinové textové a hlasové chaty s priateľmi a občas aj na nahrávanie rozhovorov, keďže má lepšiu kvalitu zvuku ako klasický telefón.

Cestovné poriadky CP

Keďže veľa cestujem, potrebujem často zistiť odchody autobusov a vlakov. V počítači najčastejšie využívam cp.sk, v telefóne zas túto mobilnú aplikáciu. Sú tu odchody vlakov, autobusov, ale aj MHD.

Lístky RegioJet

Aplikácia slúži na rezerváciu lístkov na vlaky a autobusy spoločnosti Regiojet. Rezervácia cez aplikáciu sa mi zdá pohodlnejšia ako cez web.

TV LUX

Aplikácia katolíckej Televízie Lux. Umožňuje sledovať živé vysielanie, prehrávať relácie z archívu televízie a tiež zobraziť aktuálny program.

Okomentujte ako prví

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.